Cyprysik Lawsona - odmiany, uprawa, wymagania i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Cyprysik Lawsona - odmiany, uprawa, wymagania i pielęgnacja

3,4/5 (280 ocen)

Krzewy iglaste stały się w ostatnich latach jednymi z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Ogromna różnorodność form, kształtów i barw tych roślin, daje nieograniczone możliwości wykorzystania ich w ogrodzie zarówno w celach dekoracyjnych jak i praktycznych. Jednym z atrakcyjniejszych i najbardziej cenionych gatunków iglaków jest ciekawy i oryginalny cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana). Gatunek wprawdzie posiada bardzo duże wymagania klimatyczno-glebowe i nie jest łatwy w uprawie, ale jego liczne odmiany należą do jednych z najpiękniejszych w tej grupie roślin.


Opis


Cyprysik Lawsona w swoim naturalnym środowisku jest zimozielonym drzewem, które może osiągać imponujące rozmiary (nawet ponad 70 m. wys.). W naszym klimacie rzadko jednak dorasta do wysokości większej niż 20 m., a wiele z jego odmian nie przekracza nawet 2 - 3 m. wys. Cyprysik Lawsona jest wspaniałym drzewem o gęstym, regularnym, stożkowym pokroju. Roślina tworzy zwykle kilka wniesionych, sztywnych przewodników oraz liczne, rozgałęzione pędy. Końce pędów u wielu odmian mają tendencję do delikatnego przewieszania się na zewnątrz, co jest charakterystyczną cechą tego gatunku. Cyprysiki Lawsona odróżniają się od innych roślin iglastych głównie wyglądem liści. Ich zielone, łuskowate igły są pokryte niebieskawym lub srebrzystym, woskowym nalotem i posiadają na spodniej stronie wyraźny, jasny wzór w kształcie litery „Y”. Łuski bardzo ściśle przylegają do pędu i często zachodzą na siebie dachówkowo, dlatego prawie całkowicie zasłaniają gałązki. Pędy cyprysików mocno rozgałęziają się w jednej płaszczyźnie i są pokryte łuszczącą się, brązową korą, w lekko pomarańczowym odcieniu. Szyszki tego gatunku są małe, prawie okrągłe i pokryte woskowym nalotem (dojrzewają już w roku zapylenia), dlatego rzadko szpecą roślinę, co niestety często zdarza się u odmian popularnej tuji.


Wymagania uprawowe


Cyprysik Lawsona to krzew bardzo wymagający i dość trudny w uprawie. Jego ojczyzną są tereny leżące w cieplejszych rejonach Ameryki Północnej, dlatego roślina ma dość wysokie wymagania klimatyczne i glebowe. Dobrze rośnie tylko w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru oraz na glebach żyznych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, zasobnych w składniki pokarmowe i posiadających lekko kwaśny odczyn pH. Preferuje również stanowiska o podważonej wilgotności powietrza. Cyprysik bardzo źle znosi suszę, zanieczyszczone, miejskie powietrze oraz duże spadki temperatur. Jest również wrażliwy na zimne wiatry oraz palące słońce. Dobrze natomiast znosi cięcie. Wprawdzie w przypadku większości odmian ozdobnych zabieg nie jest konieczny, gdyż rośliny posiadają bardzo ładny, naturalny i regularny pokrój, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, bez obaw można przycinać pędy krzewu, gdyż po takim zabiegu roślina szybko się zregeneruje.


Choroby i szkodniki


Cyprysiki Lawsona są nie tylko wymagające, ale też bardzo delikatne i na niewłaściwe warunki uprawy, szybko reagują spadkiem odporności, przez co stają się podatne na ataki chorób i szkodników. Cyprysikom najczęściej zagrażają choroby grzybowe (min. szara pleśń, fytoftoroza, zamieranie pędów) oraz niektóre szkodniki (tarczniki, przędziorki).

Cyprysik Lawsona

Cyprysik Lawsona


Rozmnażanie


Cyprysiki Lawsona rozmnaża się niemal wyłącznie wegetatywnie. Najczęściej nowe rośliny pozyskuje się z sadzonek, pobieranych z roślin późnym latem lub wczesną wiosną. Sadzonki mogą posiadać tzw. piętkę (kawałkiem kory) lub być cięte na obrączkę. Dobrze ukorzeniają się pod szkłem, w wilgotnym, torfowym podłożu. Sadzonkom pobieranym późnym latem i jesienią, należy zapewnić zimą temperaturę na poziome ok. 5 - 6°C, natomiast ponabieranym wiosną – ok. 15°C. Przed umieszczeniem sadzonek w podłożu, warto zanurzyć ich podstawę w preparacie grzybobójczym oraz w ukorzeniaczu. W szkółkach niektóre odmiany ozdobne rozmnaża się również za pomocą szczepienia.


Odmiany


Cyprysiki Lawsona rzadko są uprawiane w ogrodach w postaci czystego gatunku, gdyż znacznie bardziej atrakcyjne są ich liczne odmiany, posiadające ciekawe ubarwienie igieł, interesujący pokrój oraz bardziej kompaktowe rozmiary. Wśród odmian cyprysika na uwagę zasługują między innymi:

„Alumigold” – odmiana wolno rosnąca o pokroju kolumnowym, osiągająca po 10 latach do wys. ok. 2 m., charakteryzująca się jasno zielonymi igłami z żółtym obrzeżem oraz jasnymi, żółto-zielonymi przyrostami wiosennymi. Polecana jako soliter oraz do tworzenia kompozycji rabatowych.

„Alumii” – odmiana kolumnowa, o zwartym pokroju, dorastająca po 10 latach do ok. 3 m. wys. i posiadająca gęste łuski w niebiesko-zielonym kolorze. Polecana do sadzenia jako soliter lub w grupach. W miejscach ciepłych i osłoniętych może służyć do tworzenia żywopłotów i szpalerów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz