Cyprysik Lawsona - odmiany, uprawa, wymagania i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Cyprysik Lawsona - odmiany, uprawa, wymagania i pielęgnacja

3,4/5 (280 ocen)

„Argenteovariegata” -  odmiana o pokroju stożkowym, dorastająca po 10 latach do ok. 2 m. Jej cechą charakterystyczną są przewieszające się końcówki pędów oraz nieregularne, białe przebarwienia na końcach niektórych gałązek. Odmiana najładniej prezentuje się jako soliter lub w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi.

„Columnaris” -  szybko rosnąca odmiana o zwartym, wąskim, kolumnowym lub wąskostożkowym pokroju, dorastająca do ok. 8 m. wys. (po 10 latach ok. 3 – 4 m. wys.). Łuski ciemnozielone, zabarwione od spodu na niebieski kolor. Jedna z odporniejszych na niesprzyjające warunki środowiskowe odmian cyprysika. Polecana do sadzenia jako soliter oraz do tworzenia kompozycji rabatowych, a także jako roślina żywopłotowa i szpalerowa.

„Ellwoodii” – odmiana o szeroko stożkowym pokroju, dorastająca po 10 latach do ok. 2 - 2,5 m. wys. i posiadająca intensywnie zabarwione, niebiesko-zielone igły. Polecana do sadzenia jako soliter lub w grupach. Doskonała do tworzenia kompozycji rabatowych. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

„Ellwood's gold” – wolno rosnąca odmiana o pokroju szeroko-kolumnowym, dorastająca po 10 latach do ok. 2 m.. Roślina posiada pierzaste łuski, które początkowo są złocisto-żółte, później zielone. Odmiana polecana do sadzenia jako soliter oraz do tworzenia kompozycji rabatowych.

„Filiformis Compacta” – bardzo ciekawa, wolno rosnąca odmiana o kolistym pokroju, dorastająca po 10 latach do wys. ok. 0,5 – 1 m. i posiadająca nietypowe, wąskie, ciemno-zielone łuski, gęsto pokrywające zwisające, sznurkowate pędy. Polecana do sadzenia jako soliter oraz do tworzenia kompozycji rabatowych. Dobrze wygląda również w ogrodach skalnych, wrzosowych i japońskich.

„Golden Wonder” – odmiana o regularnym, stożkowym pokroju, dorastająca po 10 latach do ok. 2 – 3 m. wys. i posiadająca intensywnie wybarwione, żółto-zielone łuski. Polecana do sadzenia jako soliter lub do tworzenia kompozycji rabatowych.

„Gnom” – odmiana karłowa, bardzo wolno rosnąca o kulistym lub kulisto stożkowym pokroju, po 10 latach osiągająca wys. ok. 0,3 – 0,5 m. Polecana do sadzenia jako soliter oraz do tworzenia kompozycji rabatowych. Możliwa do uprawy w pojemnikach.

„Ivonne” – odmiana o stożkowym pokroju, dorastająca po 10 latach do ok. 2 – 2,5 m. wys. i posiadająca żółto-zielone łuski, nie zmieniające barwy w okresie zimowym. Polecana do sadzenia jako soliter lub do tworzenia kompozycji rabatowych. Dobrze wygląda także w grupach.

„Minima Glauca” – bardzo wolno rosnąca odmiana karłowa o zaokrąglonym, nieco kopiastym pokroju, dorastająca po 10 latach do wys. ok. 0,5 - 1 m. Szczególnie polecana do tworzenia kompozycji rabatowych.

„Pembury Blue” – szybko rosnąca odmiana o wąsko kolumnowym pokroju, dorastająca po 10 latach do ok. 4 m. wys. i posiadająca intensywnie niebiesko-zielone łuski oraz lekko przewieszające się na końcach pędy. Należy do odporniejszych odmian cyprysika. Polecana do sadzenia jako soliter oraz do tworzenia kompozycji rabatowych.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Encyklopedia Ogrodnictwa – Krzewy”, K. Detka, wyd. Skarbnica Wiedzy, Warszawa 2003 r.
2. „Iglaki”, E. Chojnowska, Multico, Warszawa 2008 r.
3. „Ogrodowe iglaki. Zwięzły opis i identyfikacja”, R. Bird, Elipsa, Warszawa 1997 r.
4. „Rozmnażanie drzew i krzewów ozdobnych” A. Bärtels W-wa 1982r.
5. „Kwiaty i krzewy ozdobne w ogródku” I. Kiljańska PWRiL W-wa 1990r.

Zdjęcie nagłówkowe: wikipedia.org, Eric Hunt, CC BY 2.5

 

Koniecznie zobacz