Jakie iglaki w ogrodzie warto uprawiać?

Jesteś tutaj:

Jakie iglaki w ogrodzie warto uprawiać?

3,4/5 (163 ocen)

Poszczególne gatunki cechują się także inną odpornością na mróz. Pamiętajmy o tym, kiedy dobieramy iglaki do klimatu lokalnego panującego w naszym ogrodzie. Do gatunków najlepiej znoszących mróz można zaliczyć:

Świerk kłujący
• Świerk serbski
• Kosodrzewinę
• Jałowca pośredniego

Bardzo wrażliwe na niską temperaturę są z kolei takie gatunki jak:

Cyprysik Lawsona
• Cyprysik tępołuski

Zanim posadzimy roślinę iglastą należy wykonać pewne zabiegi, które będą miały wpływ na dobry rozwój iglaka. Przede wszystkim spulchniamy ziemię na dwa razy większej powierzchni niż ma zajmować nasza roślina. Glebę mieszamy z torfem lub kompostem, a także pozbywamy się wszelkich chwastów. Wszelkie nawozy najlepiej mieszać z podłożem, jednakże nie wkładać ich na dno dołka, w którym ma być posadzony iglak. Sierpień i wrzesień to najlepsze miesiące na sadzenie tego rodzaju roślin. Najlepiej nie robić tego później ponieważ system korzeniowy może nie zdążyć się odpowiednio wykształcić do pierwszych chodów i drewko czy krzew nie przetrwa. Jeżeli nie posadzimy rośliny w omawianym terminie, następny przypada na wiosnę, kiedy tylko gleba odmarznie. Przed przystąpieniem do sadzenia należy z korzeni usunąć foliowe zabezpieczenia i sprawdzić jakość korzeni i to, czy nie są uszkodzone. Zdrowych i nieuszkodzonych korzeni nie przycinamy.

Cis pospolity

Cis pospolity

Piękne i popularne gatunki roślin


Warto wymienić choć niektóre gatunki iglaków sadzonych w naszych ogrodach ze względu na swój ciekawy wygląd i charakterystyczne cechy.

  • Świerk biały „Daisy’s White”- bardzo ciekawy gatunek iglaka, którego wiosenne przyrosty są złociste, co nadaje mu niebanalny wygląd. W lecie gałązki które wcześniej były żółtawe - zielenieją. Jest to roślina, która ma dość powolne tempo wzrostu i przy tym zachowuje swój kształt. Iglak lubi nasłonecznione stanowiska, ale bardzo ostre słońce może źle na niego działać bowiem powoduje brązowienie żółtych igieł.
  • Cis pospolity jest iglakiem wiecznie zielonym, dorastającym nawet do 20 metrów. W formach ogrodowych najczęściej ma kształt kolumnowy. Ciekawą cechą jest wybarwienie igieł, które są płaskie, z wierzchu błyszczące i zielone a od spodu jasne lub z zabarwieniem żółtym. Cis dobrze się rozwija nawet w cieniu, trzeba tylko dostarczać mu sporo ilość wilgoci oraz musi mieć żyzną glebę.
  • Kosodrzewina jest krzewem, który zawsze pozostaje zielony. Ma rozłożystą, charakterystyczną budowę. Potrzebuje gleby torfowej lub wapiennej, ale ogólnie nie ma zbyt wysokich wymagań i dlatego jest lubiana przez ogrodników, nawet amatorów. Jest dość odporna na mróz i na zanieczyszczenia przemysłowe i dlatego może być uprawiana w mieście.
  • Jałowiec pospolity to krzew, który pozostaje wiecznie zielony. Rośnie powoli i ma formę kolumnową. Jego cechą charakterystyczną są ciemnoniebieskie nibyjagody, które są także z chęcią wykorzystywane w kuchni. Istnieje sporo form ogrodowych tej rośliny
  • Jałowiec łuskowy „Blue carpet” to z kolei niezwykle ciekawa odmiana płożąca, stosowana na najniższych piętrach ogrodu. Tworzy, jak sama nazwa wskazuje, piękny niebieski dywan ze względu na srebrzysto - niebieski kolor igieł. Rozrasta się szybko ładnie wygląda w kompozycji z roślinami o kolorze typowo zielonym oraz na wyższymi bylinami ze względu na swój płożący charakter.
  • Jałowiec rozesłany „Nana” to kolejna odmiana płożąca. Najczęściej sadzony jest pośród skał, ponieważ w taki sposób rozrastając się i rozkładając wśród kamieni wygląda naprawdę efektownie. Nie rośnie zbyt szybko i może się rozrosnąć jedynie na szerokość 1,5 metra. Igły są łuskowate, o barwie zielononiebieskiej.
  • Świerk pospolity jest drzewem zaliczanym do wysokich, rośnie w dość szybkim tempie i dorasta nawet do 50 metrów. Ma stożkowatą koronę. Charakteryzuje się ciemnozielonymi igłami ostrymi na końcach oraz walcowatymi szyszkami, które mogą osiągnąć długość nawet 18 cm. Jest to drzewo lubiące cień i odporne na niskie temperatury, jednakże ma spore wymagania jeżeli chodzi o jakość gleby i wilgotność podłoża. Źle znosi zanieczyszczenie środowiska.

Nie sposób wymienić jak wiele różnorodnych gatunków iglaków mamy obecnie do wyboru, jeżeli chcemy wzbogacić nimi nasz ogród. Najlepiej wybrać się do dobrego centrum ogrodniczego i zapytać o ofertę w tym zakresie. Z pewnością wybierzemy coś odpowiedniego dla siebie zarówno jeżeli chodzi o względy estetyczne oraz warunki jakie możemy zaoferować iglakom.

Świerk

Świerk

Sosna w ogrodzie

Sosna

Sosna

Sosna

Tekst: Marta Niegerewicz

Koniecznie zobacz