Jałowiec płożący - uprawa, rozmnażanie i odmiany

Jesteś tutaj:

Jałowiec płożący - uprawa, rozmnażanie i odmiany

3,4/5 (179 ocen)

Jałowiec pospolity „Spotty Spreader”

Forma o dość wolnym wzroście, zalecana do mniejszych ogrodów. W 10 roku swego życia zazwyczaj będzie miała ok. 2 metry szerokości. Igły są nieostre, mają zieloną barwę z nieregularnymi białymi elementami. Krzew nie jest wymagający jeżeli chodzi o podłoże, czy aspekty związane z pielęgnacją.

Jałowiec płożący „Andorra Compact”

Jest krzewem o średnio silnym wzroście. W wieku 10 lat będzie miał ok. 1 metra szerokości i dlatego nadaje się najlepiej do małych ogródków. Pędy tworzą promienistą formę przypominającą misę. Posiada niebiesko-szare igły. Zimą przybierają one fioletową barwę. Odmiana chętnie uprawiana także ze względu na niewielkie wymagania glebowe.

Jałowiec płożący Blue Chip

Odmiana o srebrzysto- niebieskich, drobnych igłach. Średnio się rozrasta, bowiem po kilku latach osiąga ok. 1,5 metra szerokości. Zimą ulistnienie przybiera kolor zbliżony do fioletowego, co wygląda niezwykle dekoracyjnie. Krzew  jest nie tylko piękny ale też mało wymagający.

Jak widać, każda odmiana jałowca płożącego charakteryzuje się tymi samymi zaletami, czyli niekłopotliwością w uprawie, niskimi wymaganiami i niebanalnym wyglądem. Tylko od nas zależy, którą z odmian wybierzemy, a wybór jest naprawdę spory. Dzięki jałowcom płożącym nasz ogród nigdy nie ‘uśnie’, nawet w środku zimy.

Marta Niegierewicz
 

Koniecznie zobacz