Berberys ottawski - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Berberys ottawski - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,3/5 (35 ocen)

Berberys należy do rodziny berberysowatych i jest krzewem ozdobnym i miododajnym. Wyróżnia się 450 gatunków berberysu i każdy z nich ma inny pokrój, ulistnienie i zastosowanie. Istnieją berberysy zimozielone i takie, które zrzucają liście na zimę; berberysy o ulistnieniu pomarańczowo-czerwonym, czerwonym, złotawo czerwonym, czerwono-niebieskim, jasno zielonym albo złocisto zielonym; berberysy o pokroju niskim i wysokim; oraz berberysy do nasadzeń skalnych, pojedynczych albo w grupach na żywopłot. Niezmienne u berberysów są bardzo ozdobne żółte kwiaty i owoce. Te ostatnie, przebarwiają się jesienią na kolor czerwony. Swoją popularność berberys zawdzięcza właśnie kolorystyce – zestawienie odcieni czerwieni, zieleni i złota prezentuje się niezwykle ciekawie w zimowym ogrodzie, na tle białej, śnieżnej pierzynki.

Ze względu na zróżnicowanie berberysów każdy, nawet najbardziej wybredny ogrodnik może znaleźć cos dla siebie. W tym opracowaniu będzie mowa o niezwykle atrakcyjnej odmianie berberysu pod względem dekoracyjnym. Berberys ottawski jest mieszańcem berberysu Thunberga i berberysu pospolitego. Do najpopularniejszych odmian berberysu ottawskiego zaliczyć można superbę, auricomę i silver miles.

Jest to krzew szybko rosnący, ciernisty o jajowatym pokroju. Wyróżnia się czerwonymi liśćmi o niebieskim lub fioletowym metalicznym połysku. Wiosną na łukowato wygiętych pędach pojawiają się  zwisające, żółte kwiaty o czerwonawym zabarwieniu.

We wrześniu kwiaty wydają duże, kuliste owoce, które jesienią przebarwiają się na intensywny, czerwony kolor. Berberys ottawski dorasta do 2,5 m wysokości. Nadaje się doskonale na żywopłot, do posadzenia w grupie z innymi odmianami berberysu, albo do nasadzeń pojedynczych.

Kwitnący berberys ottawskiGleba i stanowisko


Berberys ottawski nie jest rośliną wymagającą, jeżeli chodzi o warunki klimatyczne i glebowe. Ten okazały krzew wyrośnie nawet na glebie suchej i piaszczystej, jednak jeżeli mamy taką możliwość, zasilmy nasza roślinę w podłoże żyzne o odczynie lekko kwaśnym.

Jeżeli chodzi o warunki klimatyczne, to berberys dobrze się czuje zarówno na miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Pamiętajmy jednak, że liście berberysu lepiej się przebarwiają, jeżeli krzew jest wyeksponowany na stanowisku słonecznym.

Berberys  dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i jest odporny na kwaśne deszcze, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywany do dekoracji przestrzeni zielonej w parku lub na osiedlu dużych miast.


Rozmnażanie


Rozmnażanie berberysu ottawskiego nie jest trudnym zadaniem tak samo jak uprawa tego pięknego krzewu. Berberys można rozmnażać na dwa sposoby: albo przez wysiew nasion albo ukorzenianie sadzonek. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz