Berberys ottawski - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Berberys ottawski - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,3/5 (35 ocen)

Rozmnażanie przez sadzonki jest szybsze i bardzie produktywne. Sadzonki pobiera się wczesnym latem. Odcinamy pęd o długości ok. 10 cm, usuwamy dolne liście lub ciernie i umieszczamy w inspekcie z mieszanką torfu i piasku. Podłoże powinno być wilgotne, a pojemnik z rośliną przykryty folią. Pamiętajmy, żeby folie codziennie odkrywać, aby sadzonka nie została zainfekowana choroba grzybową. Ukorzeniacz stosujemy opcjonalnie.

Sadzonka wypuszcza pierwsze listki po upływie ok. miesiąca Wtedy roślinkę przesadzamy do doniczki i ustawiamy w półcieniu. Berberys nadaje się do wysadzenia na miejsce stałe dopiero po 2 latach od rozpoczęcia uprawy. Najlepiej przesadzać go na stanowisko docelowe wczesną wiosną albo jesienią.

Berberys ottawski


Pielęgnacja


Pielęgnacja berberysu ottawskiego ogranicza się do ciecia krzewu i wzbogacania go nawozami. Tak naprawdę obydwie wymienione czynności nie są konieczne, ale ich stosowanie sprawi, ze nasz berberys będzie pięknie zakwitał każdej wiosny.

Przede wszystkim warto wykonać cięcie odmładzające. Ma ono na celu pobudzenie starszych okazów do wzrostu i owocowania. Ciecie odmładzające można przeprowadzić późnym latem lub późną jesienią i polega ono na przycięciu pędów o 1/3 lub ¼ długości. W przypadku kilkuletnich okazów pędy skracamy aż do gruntu.

Jeżeli chcemy wykorzystać berberys na żywopłot, to skracamy pędy raz w roku, późnym latem według uznania. Pamiętajmy, żeby wykonywać raz na jakiś czas cięcie pielęgnacyjne, które polega na usuwaniu przekwitłych pędów i uszkodzonych, połamanych gałęzi.

Berberys ottawski zasilamy nawozami przeznaczonymi do krzewów albo podsypujemy od czasu do czasu kompostem.
Starajmy się również podlewać  berberys regularnie, ale nie obficie, ponieważ krzew ten lubi miejsca stale wilgotne, jednak nie przelane.


Zastosowanie


Berberys ottawski ma szczególne walory dekoracyjne, dlatego można go spotkać w parkach, ogrodach, i przestrzeni zielonej letnich posiadłości. Berberys dobrze komponuje się z innymi krzewami, na przykład z iglakami typu żywotnik zachodni lub cyprysik gruszkowy. Można go również zestawiać z grupami kwiatów, na przykład z różami czerwonymi albo herbacianymi. Szczególnym uznaniem wśród miłośników kwiatów cieszy się berberys ottawski – odmiana superba.

Co ciekawe, owoce berberysu są jadalne i niektórzy ogrodnicy wykorzystują je do wyrabiania dżemów i konfitur.

Aneta Malinowska
 


Koniecznie zobacz