Berberys koreański - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Berberys koreański - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,5/5 (35 ocen)

Berberys koreański (Berberis koreana) jest jednym z najbardziej efektownych krzewów ozdobnych wśród berberysów uprawnych.  Dorasta do 2 m wysokości i ma kulisty pokrój. Pędy berberysu są pokryte 9-centymentrowymi, owalnymi i skórzastymi liśćmi o ciemnozielonej barwie. Na jesieni liście przebarwiają się na piękny, czerwony kolor, natomiast na zimę opadają. Kiedy berberys jest ogołocony z liści, ozdabiają go kolce, które również zmieniają barwę z szarozielonej na czerwoną. Ciernie berberysu przybierają różne kształty: od pojedynczych, po trójdzielne, kończąc na liściokształtnych. Oprócz tego, berberys koreański wydaje na przełomie sierpnia i września okazałe, 8-milimetrowe owoce, które wspaniale prezentują się na tle szaro-białego, zimowego krajobrazu. Wiosną berberys obsypuje się żółtymi, zwisającymi gronami kwiatowymi o intensywnym zapachu.

Berberys koreański jest uważany z bardzo dekoracyjny krzew, ponieważ z pośród wszystkich odmian berberysów wydaje największe owoce. Ponadto, berberys koreański jest krzewem mało wymagającym pod względem glebowym i klimatycznym. Świetnie znosi słabe, ubogie podłoże oraz wysokie zanieczyszczenie powietrza, dlatego często wykorzystuje się go do tworzenia zieleni miejskiej albo zasadza się go w ogrodach osiedlowych.


Stanowisko i gleba


Berberys koreański ze względu na walory dekoracyjne powinien być rośliną najbardziej eksponowaną w ogrodzie. Można go zasadzać pojedynczo w pełnym z słońcu albo na tle iglaków, które będą rzucać na berberys przyjemny cień. Nie zasadzajmy jednak berberysu w miejscach zupełnie zacienionych, ponieważ nasz krzew będzie słabiej kwitł i owocował.

Berberys można z powodzeniem zasadzać w parkach, na przestrzeni miejskiej oraz północnych i południowych rejonach Polski, ponieważ krzew ten jest bardzo odporny na zanieczyszczenie powietrza i silny mróz.

Jeżeli chodzi o podłoże, berberys koreański jest rośliną bardzo tolerancyjną. Najlepszą ziemią dla berberysu jest gleba żyzna o odczynie lekko kwaśnym, jednak krzew ten może rosnąć zarówno na glebie suchej i piaszczystej, jak i mokrej i gliniastej. Nie znosi jedynie gleb stale podmokłych, dlatego należy uważać z nadmiernym podlewaniem tej rośliny.

Berberys koreański

Berberys koreański (źródło: wikipedia, użykownik: Dalgial, CC BY-SA 3.0)


Rozmnażanie


Berberys koreański rozmnaża się przez nasiona lub przez odrosty korzeniowe. Bardzo popularne jest rozmnażanie przez odrosty korzeniowe, ponieważ nowa roślina zachowuje identyczne cechy co roślina matczyna. Odrosty korzeniowe, czyli pędy nadziemne wyrastające z pąków na korzeniach, wystarczy odciąć i zasadzić na nowe miejsce docelowe. Tę czynność najlepiej wykonywać wiosną, kiedy nowej sadzonce nie będą już groziły przymrozki. Po zasadzeniu nowego pędu należy go dobrze podlać.

Berberys koreański można również rozmnażać poprzez nasiona, ale w tym wypadku nie ma pewności, że roślina przejmie cechy rośliny matczynej. Uzyskane nasiona poddajemy procesowi stratyfikacji w listopadzie. Proces stratyfikacji polega na przemrożeniu nasion, tak aby później wybudziły się z okresu spoczynku.

Nasiona moczy się przynajmniej przez jedną dobę, a następnie umieszcza się je w woreczku z lekko wilgotnym, gruboziarnistym piaskiem. Woreczek przenosimy do miejsca o temperaturze ok. 4ºC, na przykład do lodówki. W przypadku berberysu proces stratyfikacji trwa od 5 do 6 miesięcy. Nasiona w woreczku należy raz w miesiącu przemieszać, tak aby miały one taki sam dostęp do światła i wilgoci. Wczesną wiosną nasiona można już włożyć do pojemników wypełnionych mieszanką torfu i piasku. Pojemniki ustawiamy w miejscy chłodnym o temperaturze nie przekraczającej 15ºC. Kiedy roślinki zaczną kiełkować i wytworzą pierwsze listki pikujemy je do doniczek i podlewamy. Sadzonki na miejsce stałe umieszczamy dopiero wtedy, kiedy nocą nie będą panowały temperatury minusowe.


Pielęgnacja


Berberys koreański nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Ważne, żeby regularnie podlewać roślinę, tak aby ziemia była cały czas wilgotna. Nie przejmujmy się, jeżeli zdarzy nam się chwilowo przesuszyć roślinę – pobudzi ją to do silniejszego wzrostu i kwitnienia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz