Berberys koreański - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Berberys koreański - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,5/5 (35 ocen)

Berberys koreański dobrze reaguje na cięcie, ale nie jest ono wymagane, ponieważ krzew sam w sobie ma ciekawy i zadbany kształt. U starszych okazów warto przeprowadzić cięcie odmładzające. Późną jesienią lub latem skracamy pędy o ¼ długości albo przycinamy je aż do poziomu gruntu. W ten sposób pobudzimy pędy do ponownego rozrostu. Usuwajmy również przekwitłe pędy oraz połamane i uszkodzone gałązki

Z berberysu koreańskiego można również tworzyć żywopłot kolczasty. W tym wypadku można wyrównywać pędy w czasie lata według uznania.

Innym zabiegiem pielęgnacyjnym berberysu koreańskiego jest nawożenie. Podłoże należy wzbogacać od czasu do czasu kompostem albo nawozem przeznaczonym do krzewów. W przypadku nawozów zakupionych w sklepach ogrodniczych, powinniśmy postępować według wskazówek podanych przez producenta produktu.


Zastosowanie


Berberys koreański ma przede wszystkim zastosowanie dekoracyjne. Nadaje się do nasadzeń pojedynczych, grupowych, na szpalery i żywopłot kolczasty. Warto go zasadzać w towarzystwie iglaków lub jednokolorowych róż.

Co ciekawe, berberys jest uważany za roślinę leczniczą. Jego owoce mają działanie rakotwórcze i wzmacniają system odpornościowy ze względu na wysoką zwartość witaminy C. Z owoców berberysu można przygotowywać dżemy, konfitury i nalewki.

Aneta Malinowska

(źródło obu zdjęć: wikipedia, użykownik: Dalgial, CC BY-SA 3.0)
 


Koniecznie zobacz