Jałowiec - odmiany, uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Jałowiec - odmiany, uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

3,4/5 (576 ocen)

Bar Harbor – odmiana, która po 30 latach od posadzenia rozpościera się na 8 m szerokości i ma jedynie 30 cm wysokości. Jej niebieskawozielone, łuskowate, ale niekłujące igliwie w okresie zimowym przybiera purpurową barwę.

Hughes – cechuje się srebrzystoniebieskim igliwiem, o najbardziej intensywnym odcieniu niebieskiego na tle pozostałych gatunków płożących jałowców. Formuje się w płaską matę o szerokości około 2 m i promieniście rozchodzących się gałęziach.

Prince of Wales – odmiana o wysokości 15 cm, która rozrasta się w tempie 10−20 cm na rok. Gęste gałęzie okrywają jaskrawozielone igliwie z niebieskim nalotem, w okresie zimowym jest podbarwione na kolor purpurowy.

Sadzonka jałowca

Sadzonka jałowca

Uprawa


Jałowce należy sadzić jesienią lub wczesną wiosną na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku. Najlepiej się czują w suchej i piaszczysto-ilastej glebie. Bujnie rozwijają się na glebach ubogich w składniki odżywcze i suchych. Krzewy i drzewa bardzo dobrze znoszą suszę i zanieczyszczenia powietrza, nawet te w dużych miastach. W czasie intensywnego wzrostu jałowca należy go regularnie i obficie podlewać oraz zasilać nawozami. Im nasz krzew będzie większy, tym bardziej trzeba ograniczać wykonywane przy nim zabiegi pielęgnacyjne. Dorosłe okazy wymagają przycinania, które będzie nadawało im pożądany kształt oraz prześwietlało gałęzie. Przeprowadzamy je wiosną lub jesienią. Dbając odpowiednio o jałowiec, nie należy zapominać o jego ściółkowaniu. Taka warstwa może składać się z trocin lub kory i będzie blokować nadmierne parowanie wody z podłoża.

Jałowce

Jałowce

Rozmnażanie


Jałowiec rozmnaża się za pomocą sadzonek, które pobieramy w połowie lata. Sadzonki powinny zawierać tzw. piętkę i wymagają ukorzenienia w pojemniku z podgrzewanym dnem. Niektóre gatunki jałowca można rozmnażać też z nasion. Należy wtedy wysiać wiosną nasiona do zimnego inspektu. Warto jednak pamiętać, że wyhodowane w ten sposób krzewy mogą różnić się od krzewu matczynego. Młode rośliny otrzymamy także za pomocą odkładów. Ten sposób rozmnażania najlepiej sprawdzi się w przypadku krzewów płożących, których gałązki naturalnie wypuszczają korzenie w miejscu stykania się z ziemią. Ukorzeniony pęd trzeba odciąć i wykopać ukorzenioną sadzonkę, a następnie posadzić ją w starannie wybranej części naszego ogrodu.

Jałowce

Jałowce

Zastosowanie


Pomijając właściwości ozdobne krzewów i drzew jałowca, warto wspomnieć o innych możliwościach ich wykorzystania. Ciemnogranatowe i pokryte woskowym nalotem owoce jałowca stosowane są w medycynie ludowej, a także powszechnie używane w lecznictwie. Wyciąg z jagód jałowcowych wpływa korzystnie na przewód pokarmowy, ma właściwości przeciwbakteryjne oraz pobudzające przemianę materii. Kąpiel przygotowana na bazie gałązek, jagód czy drewna jałowcowego działa dezynfekująco i pomaga w stanach zapalnych skóry. Jałowiec znajduje też zastosowanie w kuchni, gdzie świeżo zmielone owoce stanowią aromatyczną przyprawę do dań. Olejek jałowcowy używany jest jako składnik maści i żeli rozgrzewających.

Edyta Fijołek


Koniecznie zobacz