Pnącza wieloletnie idealne na żywopłot

Jesteś tutaj:

Pnącza wieloletnie idealne na żywopłot

3,5/5 (200 ocen)

Na przełomie sierpnia oraz września wspaniale zakwita i to właśnie jego trąbkowate, najczęściej pomarańczowe (czasem czerwone lub żółte) kwiaty stanowią największą ozdobę. Są dość długie (ok. 10 cm), a w baldachogronie znajduje się ich ok. 5 - 10 sztuk. Jest jednym z najbardziej ciepłolubnych pnączy i w ostrzejsze zimy może przemarzać, dlatego warto jest go okryć u podstawy, gdyż wtedy wiosną odbije z korzenia. Wymaga słonecznego, zacisznego stanowiska (najlepiej słonecznej ściany domu) i wilgotnej oraz żyznej gleby. W pierwszym roku po posadzeniu, trzeba mu trochę pomóc i podwiązać do podpory, w następnych latach poradzi już sobie samodzielnie. Silne, wiosenne lub jesienne cięcie sprzyja jego krzewieniu.

Milin - pnącze

Milin

4. Winorośl, odmiany altanowe – jest silnie rosnącym pnączem, w wielu ogródkach porasta altany, tworząc zielony dach. Nie cięte, zarośnie przewidzianą dla niego powierzchnię niemal jak winobluszcz. Jest jednak ciepłolubne i zimą może przemarzać. Warto jest więc na ten czas, okryć kopczykiem podstawę rośliny. Wytrzymuje okresy słabej wilgotności, ale będzie wdzięczny za wiosenną dawkę nawozu. Tak jak poprzednie gatunki, zrzuca liście na zimę. Nie cięty owocuje słabiej, jednak jeśli bardziej zależy nam na szczelnej osłonie niż na owocach, nie musimy go przycinać. Niemniej taki zabieg znosi doskonale i nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzięki temu dowolnie go ukształtować.

Winorośl

Winorośl

5. Bluszcz pospolity – to zimozielone, silnie rosnące pnącze ( roczny przyrost to ok. 1m, długość pędów nawet do 20 m.). Doskonale znosi cięcie formujące, nie zawsze jednak jest dostatecznie odporny na mróz i bardzo niska temperatura może go uszkadzać. Poza odmianami o liściach pstrych , nadaje się na stanowisko cieniste. Wymaga też dość wilgotnego podłoża. Można go też wkomponować w inny żywopłot na przykład zestawić z winobluszczem. Kiedy ten drugi zrzuca liście na zimę, bluszcz pozostaje zielony i nadal chroni nas przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Należy jednak pamiętać, że wszystkie jego części są trujące, więc prace pielęgnacyjne związane z cięciem, lepiej jest wykonywać w rękawiczkach.

Bluszcz

Bluszcz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz