Powojniki - uprawa, pielęgnacja, cięcie

Jesteś tutaj:

Powojniki - uprawa, pielęgnacja, cięcie

4,3/5 (3 ocen)
Wśród roślin ozdobnych szczególną grupę stanowią pnącza. Pełnią one wiele funkcji, charakteryzują się dużym zróżnicowaniem, a do ich najpopularniejszych reprezentantów  należą oczywiście powojniki (klematisy).
 

Kilka uwag o rodzaju

 
Clematis jest rodzajem bardzo zróżnicowanym, skupiającym kilkaset gatunków zmiennych roślin, zaliczanych do rodziny Ranunculaceae – jaskrowatych. Rodzimym gatunkiem powojnika, który dobrze sprawdzi się w naszym klimacie, jest m.in. powojnik prosty (Clematis recta). Zaliczany do powojników bylinowych, osiąga zaledwie około metra wysokości i charakteryzuje się białymi kwiatami, które rozkwitają w okresie letnim. Jest to roślina ozdobna idealna do ogrodu naturalistycznego.
 
Wybrane gatunki rodzaju:
Powojnik całolistny – Clematis integrifolia
Powojnik alpejski – Clematis alpina
Powojnik pnący – Clematis vitalba
Powojnik prosty – Clematis recta
Powojnik południowy – Clematis flammula
Powojnik kwiecisty – Clematis florida
Powojnik górski – Clematis montana
Powojnik Jouina – Clematis x jouiniana
Powojnik drobnolistny – Clematis microphylla
Powojnik wschodni – Clematis orientalis
Powojnik całolistny – Clematis integrifolia
Powojnik wełnisty – Clematis lanuginosa
Powojnik włoski – Clematis viticella
Powojnik wiechowaty – Clematis paniculata
Powojnik tanguckiClematis tangutica
Powojnik teksaski – Clematis texensis
Powojnik wielopłatkowy – Clematis macropetala
Powojnik koreański – Clematis koreana
Powojnik Rehdera – Clematis rehderiana
Powojnik jesienny – Clematis terniflora
Powojnik pachnący – Clematis flammula
Powojnik rurowaty – Clematis heracleifolia

 

Podział powojników

 
Powojniki kojarzone są z najpiękniejszymi pnączami, jakie uprawia się w naszych ogrodach. Z pewnością wielu miłośników roślin zna przede wszystkim odmiany wielkokwiatowe, które podczas kwitnienia wyglądają wręcz zjawiskowo. Oczywiście bogactwo powojników jest o wiele bardziej zróżnicowane. Wyróżniamy setki gatunków, z których duża część znalazła uznanie w oczach ogrodników i została uwzględniona w wielu nasadzeniach ogrodowych. Do tego dochodzą mieszańce, sprawiające, że oferta szkółek staje się coraz bogatsza, a ciekawostkę stanowi fakt, że w sprzedaży nie brakuje polskich odmian, które zyskały sławę również poza granicami naszego kraju. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ doskonale radzą sobie w polskim klimacie.
Możemy wyróżnić następujące grupy klematisów:

 

Powojniki wielkokwiatowe
Powojniki wielkokwiatowe cieszą się największym powodzeniem. Są bardzo popularne i dostępne w setkach odmian, dzięki którym nasze ogrody, tarasy, a także balkony mogą zachwycać pięknem zróżnicowanych kwiatów. Wśród odmian wielkokwiatowych możemy wyodrębnić rośliny wcześnie i późno kwitnące. Do najpopularniejszych klematisów wcześnie kwitnących zaliczymy m.in. odmiany ‘Jerzy Popiełuszko’, ‘Niobe’, ‘Fryderyk Chopin’, ‘Bałtyk’, ‘Red Star’, ‘Anna German’ czy ‘Burma Star’. Z odmian późno kwitnących warto wspomnieć o takich jak ‘Rasputin’, ‘Błękitny Anioł’, ‘Kardynał Wyszyński’, ‘Gizela’ i ‘Mazowsze’.
 
Powojniki wielkokwiatowe ceni się za olbrzymie zróżnicowanie pod względem rodzaju kwiatów, dostępność w olbrzymiej palecie barw i zmienny termin kwitnienia – najwcześniej przypada ono w maju, a część odmian powtarza kwitnienie.

 

Powojniki botaniczne
Rośliny z tej grupy są mniej popularne od powojników wielkokwiatowych, ale równie ciekawe. Ich atutem nie jest co prawda wielkość kwiatów, jednak można stwierdzić, że powojniki botaniczne nie należą do pnączy zbyt wymagających, a wielką zaletą ich zaletę stanowi obfitość kwitnienia przy dużej zmienności kwiatów. Poza tym najwcześniejsze klematisy z tej grupy rozpoczynają kwitnienie już w kwietniu. Powojniki botaniczne skupiają liczne gatunki, odmiany oraz grupy. Zaliczymy do nich odmiany tak piękne, jak Clematis florida var. flore- pleno o kremowozielonych, pełnych kwiatach, a także ‘Ballet Skirt’, ‘Frances Rivis’, ‘Lemon Bells’ i ‘Maidwell Hall’. W wyniku krzyżowania uzyskuje się coraz więcej odmian, które zaliczane są do konkretnych grup, np. grupa Atragene skupia odmiany uzyskane w wyniku krzyżowania takich gatunków, jak powojnik alpejski, powojnik koreański i powojnik wielopłatkowy; grupa Tangutica obejmuje z kolei odmiany wywodzące się od powojnika tanguckiego; godna uwagi jest też grupa Vitalba (powojnik pnący).
  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz