Powojniki - uprawa, pielęgnacja, cięcie

Jesteś tutaj:

Powojniki - uprawa, pielęgnacja, cięcie

3,8/5 (5 ocen)
Choroby i szkodniki - zależnie od gatunku, odmiany i grupy powojniki charakteryzują się mniejszą bądź większą podatnością na choroby i szkodniki. Z pewnością zapewnienie odpowiednich warunków oraz prawidłowej pielęgnacji obniża prawdopodobieństwo porażania rośliny przez chorobę.
 
Poniższa tabela przedstawia, na jakie choroby i szkodniki należy szczególnie uważać.
 
 

Wybrane choroby i szkodniki powojników

 
Nazwa choroby bądź szkodnika
Objawy
Zwalczanie
Powszechnie występująca choroba roślin, dotykająca także powojniki. Rozpoznamy ją po mączystym nalocie na liściach lub pędach.
Chorobę zwalczamy usuwając porażone części roślin, a całość opryskując  środkiem grzybobójczym.
Uwiąd powojników
Najgroźniejsza z chorób powojników, atakująca przede wszystkim rośliny osłabione i nieodpowiednio pielęgnowane. Choroba objawia się usychaniem nadziemnych organów (liści oraz pędów). 
Porażone fragmenty roślin należy usunąć (i spalić), a pnącze opryskać środkiem grzybobójczym, np. Nimrod 250 EC (dopuszczony do obrotu – dane na dzień 31 maja 2013). Zabieg należy powtórzyć. Koniecznie zadbajmy o prawidłowe warunki środowiskowe oraz pielęgnację roślin. Sadźmy je zawsze 10 cm głębiej niż rosły w pojemniku.
Żerują na liściach, wysysając soki roślinne i doprowadzając do zniekształceń oraz ograniczenia przyrostów.
Rzadko występujący problem. Warto skorzystać ze zwalczania biologicznego, a tylko w ostateczności sięgnąć po środki chemiczne.
 
 
 

Zastosowania

 
Bogactwo gatunkowe i odmianowe powojników przekłada się na ich duże walory dekoracyjne, które można wykorzystać  przy aranżowaniu zielonych zakątków w ogrodzie. Wśród klematisów znajdziemy gatunki oraz odmiany, które pozwolą ukwiecić niemalże każdą powierzchnię płaską, podporę i ścianę. Altany, trejaże, płoty, ogrodzenia, szopy, słupy, kraty –  to te miejsca, które w okresie kwitnienia powojników mogą prezentować się zjawiskowo. Część odmian świetnie sprawdza się w roli roślin okrywowych. Szczególnie pięknie prezentują się klematisy prowadzone po naturalnych podporach. Z powodzeniem można uprawiać je przy drzewach czy też krzewach. Dzięki doborze odpowiedniej kolorystyki wspaniale będą wyglądać w towarzystwie róż pnących.
 
Klematisy rozjaśnią i ubarwią słoneczne oraz półcieniste zakątki w ogrodzie. Mogą też stanowić przepiękny akcent na tarasie albo balkonie, wystarczy tylko dobrać odpowiednia odmianę.
 
Decydując się na klematisy nie ograniczajmy się do jednego okazu. Warto posiadać przynajmniej kilka roślin, dobierając odmiany w taki sposób, aby kwitły nam od wiosny do późnej jesieni.
 
 

Uwagi końcowe

 
Powojniki to zróżnicowane, bardzo zmienne rośliny, które wiosną i latem dosłownie toną w  kwiatach. Uznaje się je za jedne z najpiękniejszych pnączy i na pewno każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Do wyboru mamy łatwe w uprawie powojniki bylinowe, nie sprawiające większych kłopotów powojniki botaniczne oraz bardziej wymagające, często kapryśnie, ale zarazem szczególnie widowiskowe powojniki wielkokwiatowe. Warto zwrócić uwagę także na odmiany wielkokwiatowe otrzymane w Polsce, które doskonale radzą sobie w swojej ojczyźnie i bez wątpienia nie brakuje im dekoracyjności. Do najbardziej znanych powojników polskich zaliczymy m.in. odmiany ‘Niobe’, ‘Jan Paweł II’, ‘Błękitny Anioł’, ‘Generał Sikorski’, ‘Jerzy Popiełuszko’, ‘Emilia Plater’.
 
Należy nabywać wyłącznie oznaczone sadzonki, zaopatrzone w etykiety z nazwami odmian, ponieważ zróżnicowanie odmianowe przekłada się na wymagania roślin w kwestii warunków uprawy i pielęgnacji.
 
 
Tekst: Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz