Dyptam jesionolistny (Krzew Mojżesza)

Jesteś tutaj:

Dyptam jesionolistny (Krzew Mojżesza)

3,4/5 (554 ocen)

Wymagania i pielęgnacja


Dyptam jesionolistny nie jest wymagający, więc może być uprawiany w większości ogrodów, radzi sobie w zwykłej ziemi ogrodowej, warto tylko zapewnić mu słoneczną wystawę oraz przepuszczalne podłoże. Na odpowiednim stanowisku może rosnąć nawet przez kilkadziesiąt lat. Wolno się rozrasta, tworząc zwarte kępy. Warto pamiętać, że nie lubi przesadzania ani dzielenia - zwłaszcza starsze okazy. Jeżeli zaistnieje konieczność przesadzenia, należy roślinę przesadzić z dużą bryłą korzeniową, uważając aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Dyptam jesionolistny tworzy zwarty i rozbudowany system korzeniowy, dość płytki. Najlepiej rozmnożyć go poprzez nasiona. Warto pamiętać, że roślina daje samosiew. Mimo, że daje sobie radę w okresie suszy, lepiej podlewać bylinę, gdyż dzięki temu przedłużymy kwitnienie, a kwiaty będą liczniejsze oraz osiągną większe rozmiary. W okresie wiosennym uważajmy na przymrozki, dlatego też warto okryć roślinę, która dość szybko rozpoczyna wegetację i w tym czasie narażona jest na przemarzanie.poza tym, roślina jest mrozoodporna.

Dyptam - Krzew Mojżesza

Dyptam - Krzew Mojżesza

Rozmnażanie


Ze względu na to, że roślina nie lubi przesadzania, najlepiej rozmnożyć ją poprzez nasiona. Jeżeli nie będzie innej możliwości tylko podział, to najlepiej dzielić wiosną. Wracając do rozmnażania generatywnego, możemy pozwolić roślinie na samosiew, pamiętając, że nasiona rozrzucone będą do kilku metrów wokół rośliny. W przypadku zbioru nasion, można je wysiać zaraz po zbiorze, a więc w okresie letnim, kiedy dojrzeją. Wysiewamy je do inspektu bądź do pojemnika np. skrzynki w przepuszczalne i dość wilgotne podłoże. Siewki powinny ukazać się w okresie wiosennym, a kwitnące okazy uzyskamy po około trzech latach od siewu. Przy sadzeniu młodych sadzonek zachowajmy odległość do około 60 cm.

Dyptam - Krzew Mojżesza

Dyptam - Krzew Mojżesza

Zastosowanie


Roślina może być sadzona na słonecznych rabatach z innymi bylinami. Dobrze prezentuje się wśród krzewów na tle trawnika. Doskonała w grupie a także jako soliter. Doskonale komponuje się w ogrodach zaaranżowanych w stylu naturalistycznym.

Dyptam - Krzew Mojżesza

Dyptam - Krzew Mojżesza

Uwagi końcowe


Dyptam jesionolistny traktowany jest przede wszystkim jako roślin ozdobna, ale warto wiedzieć, że posiada także właściwości lecznicze. Jako surowiec używa się część podziemną rośliny. Ziele zawiera substancje biologicznie czynne np. olejek eteryczny, alkaloidy czy też związki zaliczane do kumaryn. Ze względu na skład chemiczny wykazuje działanie moczopędne, pomaga w problemach związanych z układem trawienia, wzmacnia oraz wykorzystywany jest w dermatologii.

Doskonałe Nasiona Dyptamu, Krzewu Mojżesza kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz