Niecierpek balsamina

Jesteś tutaj:

Niecierpek balsamina

3,3/5 (63 ocen)

Rabata z niecierpkami po posadzeniu wymaga regularnego nawadniania, przy czym nie przesadzamy z ilością wody, ponieważ nadmiar powoduje zagniwanie korzeni. Niecierpki uprawiane  w pojemnikach powinny  mieć zapewniony dobry drenaż.

Aby rośliny dobrze się rozwijały należy je zasilać nawozem wieloskładnikowym, przeznaczonym dla roślin kwitnących. Najlepiej raz w tygodniu, ale przy niższym stężeniu niż dawka zalecana przez producenta.


Rozmnażanie


Niecierpek balsamina rozmnażamy generatywnie poprzez nasiona. Nasiona bez problemu znajdziemy w ofercie producentów nasion, zazwyczaj mieszanki, ale trafiają się także konkretne odmiany.

Wysiew nasion powinien nastąpić na przełomie marca i kwietnia. Jak posiadamy inspekt, to jak najbardziej warto go wykorzystać, pamiętając o tym, że do kiełkowania, nasiona wymagają ciepłego inspektu. Jak mamy możliwość, nasiona możemy wysiać do skrzynek w mieszkaniu. Nasiona kiełkują po około dwóch tygodniach. Następnie pikujemy do doniczek, a w drugiej połowie maja wysadzamy na miejsce stałe.

Niecierpek Walleriana (sułtański)

Niecierpek Walleriana (sułtański)

Problemy w uprawie


Niecierpki  nie należą do kłopotliwych, zazwyczaj są bezproblemowe, ale w mokre lata częściej bywają porażone przez szarą pleśń, która objawia się w formie brązowawych plam, które pokrywają się szarawym nalotem.  Poza tym uważajmy na mszyce, mączliki, a także przędziorka. W przypadku pojawienia się szkodników można zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, przy czym na samym początku warto skorzystać z biologicznych sposobów zwalczania szkodników.

Uwagi końcowe


Niecierpek balsamina jest jednoroczną rośliną, którą warto uprawiać w ogrodzie ze względu na małe wymagania, a także obfite kwitnienie. Można samemu przygotować rozsadę bądź też nabyć sadzonki od producenta. Niecierpek może stać się częścią rabat ogrodowych, a niższe odmiany mogą nam posłużyć do obsadzania skrzynek balkonowych, mis, donic. Wysokie odmiany mogą zostać wykorzystane także na kwiat cięty.

Wysokiej jakości nasiona niecierpka do nabycia tutaj


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz