Oleander - przycinanie zgodne z zasadami

Jesteś tutaj:

Oleander - przycinanie zgodne z zasadami

3,3/5 (470 ocen)

Oleander (Nerium) jest wdzięczną rośliną ozdobną, której główny walor dekoracyjny stanowią pachnące różowe lub białe kwiaty. Prawidłowo wykonane cięcie korzystnie wpływa na rozrost oraz kwitnienie tej rośliny i pomaga jej zachować zwarty pokrój.


Kiedy i jak ciąć?


Jesienią usuwamy przekwitłe kwiaty oleandra. Cięcie formujące wykonujemy dopiero wczesną wiosną, gdy okres zimowego spoczynku dobiegnie końca. Pamiętajmy, że pąki kwiatowe zawiązują się na pędach jednorocznych, dlatego usuwamy tylko ich część. Obcinamy wierzchołki młodych pędów, aby pobudzić je do rozkrzewiania się. Powtarzamy ten zabieg przez pierwsze 2-3 lata życia rośliny. W ten sposób kwitnienie nastąpi później, ale będzie obfitsze.

Wierzchołki pędów odcinamy czystą i ostrą żyletką. Dbałość o higienę jest niezwykle istotna, ponieważ zanieczyszczone narzędzia narażają nasze rośliny na choroby grzybowe i wirusowe, które trudno zwalczyć. Obcięte elementy możemy wykorzystać do rozmnożenia oleandra. Wystarczy przenieść roślinki do pojemnika wypełnionego podłożem do sadzonek, nakryć je perforowaną folią i postawić w zacienionym miejscu.

Oleander

Oleander


Odmładzanie starszych roślin


Raz na 3-4 lata możemy usunąć najstarsze pędy oleandra. Taki zabieg sprzyja wybijaniu młodych pędów, którym te stare zabierały miejsce i światło. Najstarsze, ogołocone z liści fragmenty rośliny usuwamy w lutym. Jednocześnie wykonujemy radykalną przycinkę młodych pędów – obcinamy je powyżej oczek znajdujących się tuż nad podłożem. Musimy się jednak liczyć się z faktem, że wykonując ten zabieg stracimy najwcześniejsze kwiaty. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz