Oleander (Nerium) - uprawa, zimowanie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Oleander (Nerium) - uprawa, zimowanie i rozmnażanie

3,4/5 (978 ocen)

Zimowanie


Nieco inaczej wygląda sytuacja w okresie zimy. Wprawdzie roślina zniesie krótkie okresy spadku temperatury do kilku stopni poniżej zera, jednak na dłuższą metę tego nie wytrzyma, w związku z czym zimę musi spędzić w pomieszczeniu, które powinno być jasne oraz dość chłodne ( 5-10°C) i regularnie wietrzone. Tam przejdzie okres spoczynku, który pozwoli jej w nowym sezonie na intensywny wzrost i obfite kwitnienie. W tym czasie oleandry podlewamy nieco rzadziej (dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża nieco przeschnie) i zaprzestajemy nawożenia.

Oleander w ciepłym klimacie

Oleander w ciepłym klimacie

Podłoże i nawożenie


Kiedy zbliża się wiosna (III-IV), roślinę powoli wprowadzamy w kolejny sezon, stopniowo zwiększając temperaturę i podlewając częściej. Jej obfite kwitnienie i duże rozmiary, wymagają sporo składników pokarmowych, dlatego też od maja do sierpnia, staramy się je dostarczać w postaci płynnych nawozów wieloskładnikowych dla roślin kwitnących lub naturalnego biohumusu. Kiedy zachodzi taka potrzeba, wiosną przesadzamy roślinę do świeżej, żyznej i lekkiej  ziemi o odczynie zbliżonym do obojętnego. Można wykorzystać do tego celu specjalną mieszankę podłoża przeznaczonego dla palm.

Oleandry nie są bardzo wrażliwe na choroby i szkodniki, ale w nieodpowiednich warunkach mogą im zagrażać tarczniki lub wełnowce.

Oleander w doniczce

Oleander w doniczce

Rozmnażanie


Rośliny najlepiej rozmnażać przy pomocy sadzonek pędowych, pobieranych wiosną. Sadzonki dobrze się ukorzeniają zarówno w wilgotnym podłożu jak i w wodzie o temperaturze pokojowej. Do wysadzenia są gotowe po ok. miesiącu i nierzadko w tym samym roku potrafią jeszcze zakwitnąć.

Oleander krzew

Oleander krzew

Niebezpieczna piękność


Przy pobieraniu sadzonek należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wszystkie części oleandrów zawierają bardzo toksyczny glikozyd - oleandrynę. Przypadkowe spożycie jakiegokolwiek fragmentu rośliny bądź jej soku, może spowodować ciężkie zatrucia, niekiedy kończące się nawet śmiercią (szczególnie u dzieci). Sok może też poważnie podrażnić skórę oraz błony śluzowe (np. oczu), dlatego wszystkie prace pielęgnacyjne, a cięcie w szczególności, należy wykonywać w rękawicach ochronnych i dokładnie umyć ręce po zabiegu.

Ze względu na tę przykrą właściwość rośliny,  nie poleca się jej uprawiać w miejscach, gdzie mogą mieć do niej dostęp dzieci bądź zwierzęta domowe.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz