Perukowiec podolski - skuteczne rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Perukowiec podolski - skuteczne rozmnażanie

3,5/5 (311 ocen)

Perukowiec podolski należy do roślin trudno ukorzeniających się, ale sposobów na pozyskanie nowych roślin jest kilka i warto wypróbować każdy z nich.


Sadzonki półzdrewniałe


W pierwszej połowie lata pobieramy z perukowca tegoroczne pędy, które rozpoczęły proces drewnienia. Ucinamy wierzchołek sadzonki i usuwamy liście, zostawiając tylko dwie pary. Następnie sadzimy młode roślinki w pojemnikach wypełnionych ziemią ogrodową bądź torfem i gruboziarnistym piaskiem w proporcji 2:1. Warto przedtem zanurzyć je w ukorzeniaczu. Sadzonki umieszczamy w inspekcie lub zabieramy je do domu. Pamiętajmy o przykryciu doniczki folią lub szybą, ponieważ osłony pomagają zachować stałą temperaturę i ograniczają parowanie wody, które mogłoby doprowadzić do zniszczenia sadzonek. Młode rośliny trzymamy w cieniu. Należy je regularnie wietrzyć i nie dopuścić, by podłoże stało się mokre i zbite – powinno być tylko wilgotne. Gdy sadzonki wytworzą korzenie – co poznamy po pojawieniu się nowych liści – sprawdzamy stan ich rozwoju. W tym celu delikatnie wyciągamy jedną sadzonkę z ziemi. Jeśli system korzeniowy jest już uformowany, można zacząć przyzwyczajać rośliny do trudniejszych warunków. Uchylamy okienko inspektowe lub robimy otwory w folii, a po upływie 7 dni całkowicie ją usuwamy. To czas na rozsadzenie roślin do osobnych doniczek. Sadzonki umieszczamy w inspekcie do przyszłego roku, kiedy będzie można wysadzić je do gruntu. Na działanie promieni słonecznych można wystawiać tylko rośliny z silnie rozwiniętymi korzeniami.

Perukowiec podolski

Perukowiec podolski


Odkłady


W pierwszej połowie jesieni lub wiosną można rozmnożyć perukowca przez odkłady. Zewnętrze długie i giętkie pędy krzewu przyginamy do ziemi. Ich środkowe części nacinamy i umieszczamy w dołkach, wypełnionych żyzną i przepuszczalną ziemią. Każdy pęd warto przyszpilić do podłoża za pomocą nierdzewnego drutu. Jego górną część przywiązujemy do palika i obficie podlewamy roślinę. Powinna rozwinąć silny system korzeniowy w ciągu kilkunastu miesięcy.


Sadzonki wierzchołkowe


Odmiany perukowca możemy rozmnażać, pobierając wiosną zielone wierzchołki młodych pędów. Pamiętajmy, że takie sadzonki są bardzo wrażliwe na przesuszenie – przed ich odcięciem należy kilkakrotnie obficie podlać krzew. Sadzonki zielne pielęgnujemy podobnie jak półzdrewniałe, zapewniając im regularne podlewanie, wietrzenie i cień, ale nie przycinamy ich wierzchołków.

Perukowiec podolski

Perukowiec podolski


Sadzonki liściowe


Ten sposób rozmnażania również może się powieść tylko w przypadku odmian perukowca. Odcinamy liść razem z piętką (fragmentem pędu) i umieszczamy go w doniczce wypełnionej piaskiem i torfem. Cała piętka powinna znaleźć się kilka milimetrów pod powierzchnią ziemi. Ustawiamy ją pionowo.


Rozmnażanie z nasion


Gatunki perukowca możemy rozmnażać generatywnie. Nasiona wymagają kilkumiesięcznej stratyfikacji w temperaturze 5-8°C. Po zebraniu należy je dokładnie oczyścić i zaprawić, a następnie wysiać w pojemniku wypełnionym przepuszczalnym, wilgotnym podłożem. Skrzyneczki umieszczamy w chłodnym pomieszczeniu. Nie wolno wystawiać kiełkujących roślin na pełne słońce. Siewki przesadzamy do gruntu wiosną, ale nie później, niż na początku marca.

Perukowiec podolski

Perukowiec podolski


Bibliografia

1. ABC ogrodnictwa, Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 323-324, 327, 329, 370.  
2. Chojnowska E., Czy warto robić odkłady?, „Działkowiec”, nr 3/2009, s. 8.
3. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 2, red. Sieńko-Holewa I., Agora SA, Warszawa 2008, s. 75-76.
4. Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2006, s. 78.  
5. Kwiatkowska M., Puszysty perukowiec, „Kwietnik”, nr 9/1995, s. 36-38.
6. Łuczko M., Wisterie i perukowce Doroty Kamińskiej, „Kwietnik” 5/2008, s. 12-13.
7. Woźniak J., Rozmnażanie roślin, Buchmann, Warszawa 2013, s. 37, 46-48, 51-55, 69-70, 93.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz