Milin amerykański - pnącze o wyjątkowych kwiatach

Jesteś tutaj:

Milin amerykański - pnącze o wyjątkowych kwiatach

3,5/5 (340 ocen)

Milin nim zakwitnie musi upłynąć kilka lat, pamiętajmy o jego cięciu, bo ono zagwarantuje nam obfitsze kwitnienie.

Przy mało zasobnym podłożu można dodatkowo nawozić, ale wyłącznie do około lipca, ponieważ wytworzone przez roślinę pędy puszą zdrewnieć, aby w dobrej kondycji przetrwać okres zimy. Pnącza zbyt nawożone w późniejszym okresie źle znoszą ten trudny dla nich okres, tym bardziej, że i tak są podatne na przemarzanie.

Pamiętajmy, aby na zimę okryć dolną partię rośliny. U nasady milin możemy przysypać grubą warstwą suchych liści, a wyższe partie okryć matami słomianymi. Okrycie jest wymagane przede wszystkim na bardziej wietrznych stanowiskach.

Milin - pnącze

Milin - pnącze

Rozmnażanie


Milin możemy rozmnażać głównie wegetatywnie m.in. przez odrosty korzeniowe, a także poprzez odkłady w okresie zimy oraz sadzonki półzdrewniałe pobrane latem. W przypadku rozmnażania milina poprzez sadzonki, pamiętajmy, aby sadzonka nie była zbyt długa, około 10- 15 cm, którą ukorzeniamy w przepuszczalnym podłożu (torf wymieszany z piaskiem 1:1). Stosujmy ukorzeniacz. Przez zimę sadzonkę należy przetrzymać w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem a po 15 maja wysadzić na miejsce stałe.

Milin amerykański - kwiaty

Milin amerykański - kwiaty

Cięcie


Cięcie jest zabiegiem niezbędnym, dzięki któremu zyskamy obfitsze kwitnienie,  a także uzyskamy odpowiedni wygląd pnącza, dostosowany do naszych potrzeb. Należy wiedzieć, że milin może być prowadzony przy ścianie, ale także może stworzyć formę krzaczastą, doskonale prezentującą się na tle trawnika. Najczęściej prowadzony jest w formie tradycyjnej, a więc przy ścianie czy też innych konstrukcjach, po których może się piąć. Cięcie rozpoczynamy już wiosną po posadzeniu, ścinając wszystkie słabe pędy, zostawiając te najsilniejsze, które należy skrócić do około 15 cm oraz przymocować do kraty. W kolejnych latach cięcie wiosenne, będzie miało na celu usunięcie przemarzniętych, uszkodzonych i słabych pędów oraz skrócenie pędów, na których w roku poprzednim ukazały się kwiaty. Pędy skracamy na długość między trzecim, a czwartym/piątym pąkiem. Przy konieczności przeprowadzenia cięcia odmładzającego, wszystkie pędy skracamy na długość około 30 cm.

Milin - pnącze

Milin - pnącze

Milin a choroby


Milin nie jest podatny ani na choroby, ani na szkodniki.


Zastosowanie


Jak już wspomniano milin należy sadzić w miejscach słonecznych i zacisznych. Możemy uprawiać go przy masywnych konstrukcjach. Nadaje się do sadzenia przy ścianach, murach, trejażach, bramach słupach, pergolach, altanach, kolumnach itp. bardzo ciekawie będzie prezentował się milin prowadzony przy słupie w formie drzewa, więc warto pomyśleć także o takim oryginalnym rozwiązaniu w swoim ogrodzie.


Uwagi

 

  • Milin po kilku latach osiągnie spore rozmiary, tak więc warto zostawić mu więcej przestrzeni.
  • Kwiaty u osób wykazujących wrażliwość, mogą wywoływać zmiany skórne.
  • Milin zakwitnie po 2- 3 latach od posadzenia, przy zakupie sadzonki. Natomiast z nasiona roślinę kwitnącą uzyskamy o kilka lat później.

 

Tutaj kupisz doskonałe sadzonki milia amerykańskiego.


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz