Mietelnik (Cyprysik letni)

Jesteś tutaj:

Mietelnik (Cyprysik letni)

3,5/5 (108 ocen)

Jak już wspomniano mietelnik daje bardzo duży samosiew, tak więc raz wysiany, będzie mieszkańcem ogrodu przez długie lata, co roku na nowo się odradzającym. Jeżeli zechcemy sami wysiać nasiona, to zakupione bądź zebrane nasiona wysiewamy już w marcu do inspektu (na rozsadę) bądź w kwietniu wprost do gruntu.

Jeżeli zechcemy posiadać żywopłot z cyprysika letniego, nasiona należy wysiać w rzędzie, a po ukazaniu się siewek,  przerwać w taki sposób, aby odległości pomiędzy poszczególnymi roślinami wynosiły około kilkunastu centymetrów.

Czy wiesz że …

Nasiona Bassia scoparia bardzo szybko tracą możliwość masowego kiełkowania, dlatego zaleca się wysiewać nasiona maksymalnie do dwóch lat od ich zebrania. Nasiona najlepiej wysiewać wiosną.
Mietelnik żakula a cięcie


Z pewnością wielką zaletą mietelnika jest możliwość jego cięcia. Jest bardzo tolerancyjny wobec tego zabiegu, tak więc w zależności od potrzeb można regulować jego kształt.

Mietelnik

Mietelnik

Zastosowanie


Mietelnik charakteryzuje się zróżnicowanym zastosowaniem, zależnie od indywidualnych potrzeb. W ogrodzie możemy stworzyć z niego niewielki żywopłot, jego obecnością wzbogacić rabatę, a także zastosować jako tło dla roślin. Na tarasie może stanowić pionowy element kompozycji w pojemniku, a na balkonie w formie strzyżonej może stanowić nam osłonę barierek.


Uwagi końcowe


Mietelnik to oryginalna roślina, która będzie stanowić ciekawy akcent w ogrodzie. Daje spore możliwości aranżacyjne i może podkreślić wyjątkowość innych roślin. Raz wysiana, przy małych wymaganiach, każdego roku sama się rozsieje, zazwyczaj nie choruje i mimo, że to gatunek jednoroczny, będzie nam towarzyszyć przez wiele lat. U mnie zachwyca już piąty rok, tak więc z czystym sumieniem polecam.
Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz