Dziewanna ogrodowa - uprawa, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Dziewanna ogrodowa - uprawa, odmiany i zastosowanie

3,5/5 (266 ocen)

Cechą charakterystyczną tej rośliny jest to, że każdy pojedynczy kwiat po otwarciu się na kilka godzin więdnie i następnie obumiera.

  • Dziewanna wielkokwiatowa

Jest jednym najbardziej pospolitych gatunków rosnących dziko w naszym kraju. Chętnie uprawia się ją w ogrodach charakteryzujących się słabą glebą. Z rozety liściowej dziewanny wielkokwiatowej wyrasta wysoka łodyga pokryta gęstym, żółtawym owłosieniem zwanym kutnerem. Liście także są owłosione. Kwiaty tej dziewanny są zebrane w kształt przypominający kłos i mogą mieć wielkość około 3 do 5 cm. Grono kwiatowe jest usytuowane na szczycie łodygi.

  • Dziewanna fioletowa

Jak każda odmiana dziewanny tak i ta charakteryzuje się łodygą wzniesioną ponad rozetę z liści. Ta pionowa część może dorastać w tym przypadku do 1 metra wysokości i jest owłosiona lub omszona, w zależności od części. Kwiaty pojawiają się na głównej osi kwiatostanu i są koloru fioletowego, co czyni ten gatunek nieco różniącym się od innych. Dziewanna fioletowa najchętniej rośnie na stanowiskach słonecznych i suchych.

Kwitnące dziewanny

Kwitnące dziewanny

  • Dziewanna pospolita

Jest bardzo często spotykana w naszych ogrodach a dziko rośnie w Europie i na Syberii. Łodyga wznosząca się ponad różyczkę z liści ma ciekawy kształt. Dorasta do wysokości od 30 do 100 cm i w dole ma kształt obły, zaś w górze kanciasty. Liście o jajowatym kształcie są mocno owłosione pod spodem, zaś z wierzchu nieco mniej. Kwiaty tej dziewanny są umiejscowione w górnej części łodygi i maja barwę żółtą z czerwoną plamą przy nasadzie. Mają wielkość do 2-5 cm. Choć w rolnictwie dziewanna pospolita jest uznawana za chwast, może być ciekawą propozycją do ogrodu w miejscu, gdzie gleba nie daje zbyt wielkiego pola do popisu jeżeli chodzi o bardziej wymagające rośliny.

  • Dziewanna jedwabista

Roślina charakteryzuje się wysokim i silnym, dorastającym do 160 cm wysokości pędem kwiatostanowym oraz silnie, biało owłosionymi liśćmi. Jej kwiaty są żółte i możemy się nimi cieszyć od czerwca do sierpnia. Ta odmiana dziewanny, podobnie jak inne nie jest zbyt wymagająca, jeżeli chodzi o glebę. Będzie bardzo dobrze rosła nawet na słabym podłożu, ważne, by miała dużo słońca i dość suche stanowisko, ponieważ nie lubi ona przewodnienia. Roślina jest sama w sobie na tyle okazała, ze na jedną rabatę wystarczy posadzić lub wysiać kilka jej egzemplarzy i połączyć z niskimi roślinami, nawet mniej rzucającymi się oczy, aby uzyskać ciekawą, naturalistyczną kompozycję.

Do innych, zarówno uprawianych dziko, jak i rosnących o ogrodach odmian możemy zaliczyć dziewannę: firletkową, olimpijską, rdzawą, czarnomorską, przygiętą, wiechowatą czy stożkową.

Dziewanna - kwiaty

Dziewanna - kwiaty

Dziewanna w ziołolecznictwie


Już w starożytności znano i wykorzystywano lecznicze w właściwości dziewanny. Na przykład jej kwiat zawiera w sobie śluzy oraz saponinę, dzięki czemu napar lub wywar z rośliny działa wykrztuśnie i osłonowo na górne drogi oddechowe, przeciwdziała chrypce i wspomaga leczenie chorób płuc. Ponadto napój na bazie kwiatów dziewanny pomaga na problemy z żołądkiem, jelitami i układem moczowym. Wyciągiem na alkoholu można natomiast nacierać ciało przy bólach kości czy zapaleniu korzonków. Leczniczo działają też liście, a ich odwar wspomaga leczenie hemoroidów, stłuczeń, odleżyn oraz ropni. Dziewanna ma nie tylko działanie zdrowotne, ale także stosuje się ją, jako dodatek do kosmetyków na przykład płukanek mających na celu wzmocnić włosy.

Jeżeli mamy w ogródku słabą glebę, a ponadto jesteśmy amatorami, jeżeli chodzi o uprawę roślin ogrodowych, to dziewanna jest wspaniałym wyborem. Jej wzniesione łodygi obsypane kwiatami z pewnością są uroczym widokiem, a być może pokusimy się też o zgłębienie tajemnic medycyny ludowej i przyrządzimy nalewkę, wywar bądź macerat z dziewanny. Tak, czy inaczej, nie zapominajmy o tej popularnej w naszym kraju roślinie.

Bardzo dobre nasiona dziewanny kupisz tutaj

Tekst: Marta Niegierewicz
 

Koniecznie zobacz