Nagietek lekarski - roślina ozdobna i lecznicza

Jesteś tutaj:

Nagietek lekarski - roślina ozdobna i lecznicza

3,6/5 (59 ocen)

‘Apricot Beauty’ - piękna odmiana o pełnych i morelowych kwiatach.

‘Tokaj’ - odmiana o żółtych kwiatach, zewnątrz języczkowate, a wewnątrz rurkowate.

‘Pink Surprise’ - odmiana o łososiowo różowych kwiatach.

Czy wiesz że …

Nagietki są doskonałą  propozycją na bukiet, jeżeli idziemy w odwiedziny do osoby chorej. Nagietki słyną ze swoich zróżnicowanych właściwości leczniczych, więc taki bukiet będzie bardzo dobrze odebrany przez osobę, której go wręczymy.

Nagietek - kwiat

Nagietek - kwiat

Stanowisko dla nagietka


Nagietki preferują stanowiska słoneczne, jasne do półcienistych. Podłoże żyzne, próchnicze dość wilgotne. Warto uprawiać je na podłożu wzbogaconym dobrze rozłożonym kompostem. Nie przesadzajmy z zasobnością podłoża w składniki odżywcze, ponieważ zbyt wyrośnięte rośliny mają tendencje do pokładania się.




Pielęgnacja nagietka lekarskiego


Nagietki wysiewamy wiosną wprost do gruntu, najlepiej w rzędach, zależnie od odmiany rozstawionych co 20- 40 cm. Najlepiej wysiewać je w kilku różnych terminach, dzięki czemu będziemy mieli pięknie kwitnące rabaty przez długi czas.

W razie potrzeby rośliny należy podlewać, nawozić wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących. Poza tym usuwamy przekwitłe kwiatostany, chyba że chcemy, aby nagietki same się rozsiały. Może przez pierwsze lata jest to dobre rozwiązanie, ale  z czasem rośliny pozyskiwane z samosiewu będą charakteryzowały się skromniejszymi kwiatostanami.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

Uwaga na choroby i szkodniki


Nagietki należy chronić przed chorobami i szkodnikami. Wykazują one podatność na mączniaka prawdziwego nagietka (Sphaerotheca xanthii). W przypadku pojawienia się mączastego nalotu nagietki można opryskać środkiem grzybobójczym. Poza mączniakiem może wystąpić także plamistość liści, a w przypadku siwek także zgorzel siewek. Poza chorobami, nagietki narażone są głównie na mszyce.

Nagietki

Nagietki

Zastosowanie


Roślina ozdobna

Nagietki wykorzystywane są przede wszystkim na rabatach, jednak jeżeli skorzystamy z miniaturowych form, mogą stanowić ciekawą obwódkę, a także uzupełnić kompozycje, znajdujące się na balkonie i tarasie. Nadają się także na kwiat cięty.

Roślina przyprawowa

Kwiatostany nagietka wykorzystywane są także do barwienia m.in. masła, serów, a także sosów. Właściwości barwiące wynikają z zawartości w roślinie barwnika o nazwie kalendulina.

Roślina lecznicza

Jako surowiec wykorzystuje się pomarańczowe nagietki, przy czym wykorzystuje się przede wszystkim pojedyncze, języczkowate płatki, a więc kwiaty, które tworzą kwiatostany. Zebrane podczas słonecznej pogody przechowuje się w przewiewnym i suchym miejscu, koniecznie zacienionym.

W kwiatach nagietka znajdziemy takie substancje biologicznie czynne jak m.in. likopen, karoteny, faradiol, arnidiol, ksantofile, flawonoidy, gorycze, olejek eteryczny, kwasy organiczne oraz magnez.

Ziele nagietka działa grzybobójczo, przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo. Zewnętrznie może być stosowane m.in.  przy leczeniu trudno gojących się ran, zapaleniach skóry, błon śluzowych, odmrożeniach itp. Wewnętrznie w formie np. naparu możemy zastosować je przy nieżycie żołądka, jelit, owrzodzeniach oraz przy bolesnym miesiączkowaniu.

Roślina kosmetyczna

Nagietki wykorzystywane są także w kosmetyce. Możemy odnaleźć je m.in. w kremach, pastach, maseczkach oraz olejkach.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

Uwagi końcowe


Nagietki kojarzą się przede wszystkim z ogrodami w stylu wiejskim. Obecnie nie brakuje pięknych odmian tak więc, warto po nie sięgnąć i na nowo odkryć ich piękno oraz uwzględnić przy dekoracji ogrodu, balkonu, a także tarasu. Warto zgłębiać także wiedzę z zakresu właściwości leczniczych nagietka lekarskiego, które mogą nam pomóc na wielu płaszczyznach.

Certyfikowane nasiona nagietka kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz