Stokrotki - kwiaty znane i piękne

Jesteś tutaj:

Stokrotki - kwiaty znane i piękne

3,5/5 (123 ocen)

Na okres zimy dla lepszego przezimowania roślin, zwłaszcza na otwartych i wietrznych stanowiskach, stokrotki warto okryć np. świerkowymi gałązkami.

Stokrotki wysadzamy w rozstawie około 20x15 cm.

Jeżeli chcemy stokrotkę zastosować jako roślinę okrywową, należy wówczas sadzić je w ilości około 60 sztuk na m2 . Przy doborze roślin należy uwzględnić wielkość danej rośliny. Przy odmianach drobnych ilość roślin na jeden metr kwadratowy może znacznie się zwiększyć.

Stokrotki

Stokrotki

Rozmnażanie


Stokrotki uprawiane są jako rośliny dwuletnie. Rozmnażamy je poprzez nasiona bądź podział. Nasiona wysiewamy od czerwca do lipca. Kwitnące rośliny uzyskamy na wiosnę następnego roku. Rozsadę możemy przygotować w ogrodzie bądź w skrzynkach. Nasiona szybko kiełkują (około tydzień). Po wykiełkowaniu roślin młode siewki należy przepikować np. do inspektu, gdzie przezimują do wiosny. Następnego roku w okresie wiosennym młode rośliny wysadzamy na miejsce stałe. Pamiętajmy, że stokrotki nie boją się przesadzania, tak więc można je przesadzać wielokrotnie, nawet podczas kwitnienia.

Innym sposobem rozmnażania jest podział roślin, który wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku bardzo ciekawych odmian stokrotek o charakterystycznych kwiatostanach np. odmiany o pełnych kwiatach. Pamiętajmy o tym, że do rozmnożenia wegetatywnego wybieramy zdrową i dorodną roślinę, a samo przesadzanie przeprowadzamy późnym latem bądź w kwietniu.

Stokrotka

Stokrotka

Zastosowanie


Stokrotki to bez wątpienia jedne z podstawowych gatunków roślin ozdobnych, które warto wykorzystać przy aranżacji balkonów i tarasów. Skrzynki, misy oraz inne pojemniki stanowią doskonałe miejsce do uprawy stokrotek. Nie potrzebują wiele przestrzeni i mogą stanowić doskonałe uzupełnienie wielu kompozycji.

Stokrotka

Stokrotka

Czy wiesz że …

Stokrotka pospolita, spotykana na łąkach, kryje w sobie wiele właściwości leczniczych. W jej składzie chemicznym możemy odnaleźć takie substancje aktywnie czynne jak m.in. garbniki, saponiny, olejki lotne, kwasy organiczne, sole mineralne.

W medycynie ludowej kwiaty stokrotki stosowano m.in. na okłady, przy trudno gojących się i głębokich ranach, przy krwawieniach płucnych i pęcherza moczowego, a także przy wysokim ciśnieniu oraz przeciwgorączkowo.

Ziele ma zastosowanie także w kosmetyce.

W ogrodzie można je zastosować na obwódki, rabaty, ale nie za obszerne. Sprawdzą się także, jako niski kwiat cięty. Mogą stanowić uzupełnienie wiosennych kompozycji, tym bardziej, że kwitną całą wiosnę.

Szczególnie pięknie prezentują się na trawniku, ale niewielu decyduje się na takie naturalistyczne zestawienia i zazwyczaj roślina na trawniku traktowana jest jako chwast. Z pewnością kwitnące łąki to doskonały sposób na wykorzystanie tych niewielkich roślin.

Stokrotka bardzo chętnie oblatywana jest przez pszczoły, ponieważ należy do roślin nektarodajnych.

Stokrotki

Stokrotki

Choroby i szkodniki


Stokrotki nie są podatne na choroby i szkodniki, tak więc są raczej bezproblemowe w uprawie. W szczególnych wypadkach mogą być zaatakowane przez mszyce oraz rdzę - chorobę o podłożu grzybowym. Rdza objawia się drobnymi plamami na liściach. Na spodniej stronie liści widoczne brązowawe- rdzawe skupiska grzyba, doprowadzającego do zamierania liści.

Pod tym linkiem do nabycia: nasiona stokrotki

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz