Śniedek baldaszkowaty i inne odmiany

Jesteś tutaj:

Śniedek baldaszkowaty i inne odmiany

3,5/5 (82 ocen)

Stanowisko, jakie wybieramy dla śniedków powinno być słoneczne, ale roślina będzie się dobrze rozwijała także w warunkach półcienia. Rodzaj gleby także nie jest dla naszej rośliny najistotniejszy. Ważne, by nie była sucha.  Może także być próchnicza i dobrze przepuszczalna. Będą to optymalne warunki dla naszej rośliny. Raz na jakiś czas śniedki można nawozić, a wtedy będą się lepiej rozwijały. O odpowiedni specyfik wieloskładnikowy najlepiej zapytać w sklepie ogrodniczym.

Śniedek jest rodzajem rośliny, którą zdają się omijać szkodniki i choroby, więc akurat o tę sprawę nie musimy się obawiać.

Śniedek - kwiat

Śniedek - kwiat

Inne ciekawe gatunki


Oprócz śniedka baldaszkowatego na uwagę zasługują mniej popularne w naszym kraju gatunki takie jak:

  • Śniedek zwisły - jest to roślina o niewielkich wymaganiach i pięknym wyglądzie. Lepiej toleruje półcień i mniejszą ilość słońca niż śniedek baldaszkowaty
  • Śniedek arabski - w naszym klimacie może być uprawiany jedynie w doniczce. Wiosną i wczesnym latem możemy się zachwycać jego pięknymi białymi i aromatycznymi kwiatami, zebranymi w baldachogrona.
  • Śniedek kapsztadzki - roślina niezwykle wrażliwa na zimno, jednakże o bardzo trwałych kwiatach, znosi nawet długie okresy suszy i nie traci swych kwiatów, jeżeli zapomnimy ją podlać
  • Śniedek wątpliwy - różni się od innych rodzajów śniedków intensywnie pomarańczowymi kwiatami zebranymi w grona. Lubi stanowiska pełne słońca, ale poza tym nie ma zbyt wielkich wymagań.

Śniedek arabski

Śniedek arabski

Jeżeli przymierzamy się do posadzenia śniedka w swoim ogrodzie, to chyba najlepiej jest rozpocząć przygodę z tą roślina od śniedka baldaszkowatego. Pamiętajmy jedynie by cebulki kupować w dobrych sklepach ogrodniczych i obejrzeć je przed nabyciem. Zwróćmy uwagę na to, czy nie są zniszczone oraz czy są zdrowie. Tylko z takich cebul wyrosną nam okazałe rośliny.

Śniedki - kwiaty

Śniedki - kwiaty

Śniedki

Śniedki

Tekst: Marta Niegierewicz


Koniecznie zobacz