Rozchodnik kaukaski - wszystko o uprawie, odmianach i wymaganiach

Jesteś tutaj:

Rozchodnik kaukaski - wszystko o uprawie, odmianach i wymaganiach

3,4/5 (184 ocen)

Rośliny nie oczekują zimowego okrycia (z wyjątkiem delikatniejszych odmian), gdyż są wystarczająco odporne na niskie temperatury. Nie wymagają również podlewania (sukulentowa budowa liści pozwala im na magazynowanie w tkankach wody), nawożenia, ani żadnych innych, szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Są też dość odporne na choroby i szkodniki. Jedyną czynnością, którą warto wykonać przy rozchodnikach, jest usunięcie ich przekwitłych kwiatostanów, gdyż po zaschnięciu wyglądają nieładnie i szpecą rośliny. Również wiosną warto przyjrzeć się rozchodnikom nieco bliżej i w razie potrzeby wyciąć chore fragmenty kępy oraz przemarznięte lub zaschnięte pędy.


Rozmnażanie


Rozchodniki kaukaskie to rośliny nie tylko łatwe do uprawy, ale też do rozmnażania. W naszym klimacie zawiązują nasiona, które z powodzeniem mogą być wysiewane, jednak znacznie prościej jest pozyskać nowe rośliny za pomocą podziału dorosłych egzemplarzy, który można przeprowadzić w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Doskonale i bardzo szybko ukorzeniają się również sadzonki pędowe, które można pobrać i od razu wysadzić na miejsce stałe lub dla pewności umieścić najpierw w wodzie lub wilgotnym podłożu, a kiedy pojawią się korzenie, przenieść na miejsce stałe.


Zastosowanie


Rozchodniki kaukaskie to jedna z podstawowych roślin sadzonych na skalnikach, jednak można je także wykorzystywać do zadarniania skarp, sadzić w pobliżu stopni schodów lub na murkach (które malowniczo zarastają) bądź wykorzystywać w kompozycjach rabatowych do okrywania niezagospodarowanych powierzchni gruntu. Rozchodniki to również doskonałe rośliny do uprawy w pojemnikach, gdzie można je zestawiać z innymi roślinami o podobnych wymaganiach np. rojnikami, tworząc miniaturowe skalniaki.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz