Uprawa, sadzenie i odmiany leszczyny (orzecha laskowego)

Jesteś tutaj:

Uprawa, sadzenie i odmiany leszczyny (orzecha laskowego)

3,3/5 (330 ocen)

Odmiany ozdobne

 

  • Leszczyna poza odmianami tworzącymi dorodne orzechy posiada także wiele odmian o ozdobnych liściach, pędach oraz pokroju.
  • 'Aurea' – wiosenne liście mają złocisty kolor.
  • 'Contorta' – powolny wzrost, dekoracyjnie poskręcane pędy i pozwijane liście.
  • 'Fusco-rubra' – młode liście są ciemno-purpurowe, z czasem zielenieją.
  • 'Heterophylla' – dekoracyjnie postrzępione liście.
  • ;Purpurea' – purpurowe liście.
  • 'Pendula' – odmiana o zwisającym pokroju.

Leszczyna

Leszczyna

Choroby i szkodniki leszczyny


Zarówno choroby jak i szkodniki na leszczynie pojawiają się stosunkowo rzadko – zwłaszcza w przydomowych ogrodach. Na wielkopowierzchniowych plantacjach pojawia się groźny chrząszcz – słonkowiec orzechowiec. Szkodniki pojawiają się w końcu maja i w czerwcu, żerują na liściach, a następnie samice składają jaja do młodych, miękkich owoców. Larwa żywi się jądrem orzecha. Pod koniec sierpnia i we wrześniu larwy kończą żerowanie, wygryzają otwór wyjściowy, spadają na ziemię, wwiercają się do gleby, przędą kokony i w nich zimują, a wiosną przepoczwarczają się. Zwalczanie należy rozpocząć już po pierwszym zauważeniu uszkodzeń lub owadów na liściach.

Wśród chorób dominują monilioza leszczyny, mączniak prawdziwy oraz szara pleśń. Preparaty zwalczające moniliozę leszczyny (Dithane NeoTec oraz Sadoplon) są także skuteczne przeciwko pozostałym chorobom.


Rozmnażanie leszczyny


Leszczynę można rozmnażać z nasion (gatunek) oraz przede wszystkim przez odkłady (odmiany). Rośliny rozmnażane z nasion (generatywnie) mogą być bardzo zróżnicowane i nie posiadać wszystkich cech odmianowych. Rośliny rozmnażane przez odkłady (wegetatywnie) będą 100% kopią rośliby matecznej.  

Paweł Romanowicz


Koniecznie zobacz