Tawuła - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Tawuła - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (883 ocen)

Jak ciąć tawuły?


Cięcie tawuł należy dostosować do wymagań konkretnego gatunku. Gatunki kwitnące na pędach tegorocznych, a więc np. tawuła japońska, należy ciąć wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Przycinamy je na tzw. „jeża” tuż nad ziemią. Mocne cięcie zapewnia ładny pokrój oraz obfite kwitnienie. Podobnie traktujemy tawuły niskie, drobnokrzaczaste oraz okrywowe, także kwitnące na pędach jednorocznych. W przypadku tawuł kwitnących na pędach zeszłorocznych, ewentualne cięcie należy przeprowadzić po kwitnieniu. Warto zaznaczyć, że w przypadku krzewów kwitnących na starszych pędach, nie jest wymagane coroczne cięcie. Przeprowadzamy je zależnie od potrzeby, pamiętając, że co kilka - kilkanaście lat, należy przeprowadzić cięcie odmładzające.


Rozmnażanie


Zależnie od gatunku, tawuły można rozmnażać poprzez sadzonki zielne, półzdrewniałe, zdrewniałe, odkłady, odrosty, podział, a także nasiona.


Zastosowanie


Zróżnicowanie gatunkowe rodzaju sprawia, że tawuły charakteryzują się bardzo różnorodnym zastosowaniem. Bez wątpienia należą do jednych z najbardziej pożądanych roślin żywopłotowych. Przepięknie będą prezentować się przede wszystkim jako żywopłoty nieformalne, które uwydatniają pełnie ich piękna. Bardzo dobrze prezentują także w formie żywopłotów formowanych. Przykładem tawuły doskonałej na żywopłot jest m.in. Spiraea x arguta, Spiraea x vanhouttei, Spiraea menziesii.

Na niskie żywopłoty oraz obwódki można zastosować Spiraea japonica. Tawuły pięknie prezentują się także w szpalerach, jako soliter oraz w grupie. Tawuły niskie np. tawuła japońska, doskonale nadaje się do urozmaicenia nasadzeń w ogrodzie pojemnikowym, stworzonym na tarasie bądź balkonie. Wybrane gatunki tawuł mają zastosowanie także jako rośliny kobiercowe.

Tawuła

Tawuła

Uwaga na mszyce!


Tawuły bardzo często atakowane są przez mszyce, dlatego należy monitorować rośliny i w momencie zaobserwowania szkodnika, natychmiast przystąpić do jego zwalczania. W początkowej fazie, kiedy szkodników jest niewiele, warto skorzystać z naturalnych (biologicznych) sposobów walki ze szkodnikiem, a więc np. zastosować odwary czy też gnojówki z takich roślin jak m.in. wrotycz pospolity, czosnek, krwawnik pospolity, pokrzywa zwyczajna, cebula, czy też mniszek lekarski. Obecność biedronek, jako naturalnych wrogów mszyc, jest także jak najbardziej wskazana. Podobnie drapieżne bzygowate, złotooki oraz pryszczarki. Małe kolonie można spłukać wodą z rośliny, można także zastosować wodę z mydłem. Przy powtarzających się, a zarazem masowych atakach, bardzo często istnieje konieczność zastosowania środków chemicznych. Jeżeli musimy użyć chemii, warto stosować środki selektywne, a więc takie, które eliminują szkodnika, nie zabijając przy okazji owadów pożytecznych. Przykładem takiego środka jest Pirimor 500 WG. Pamiętajmy, że oprysk należy wykonać zgodnie z zaleceniami i uwagami producenta. Tylko wówczas środek będzie odznaczał się najwyższą dla siebie skutecznością działania.


Uwagi końcowe


Tawuły to wszechobecne krzewy, zwłaszcza w zieleni miejskiej. W ogrodach mimo niewielkich wymagań oraz niewątpliwych walorów dekoracyjnych nie są aż tak cenione. A szkoda, gdyż można z nich stworzyć piękne kompozycje, które będą tonąć w kwiatach od wczesnej wiosny do jesieni. Wiosną zachwycają bielą, natomiast latem przede wszystkim różem w różnych odcieniach oraz intensywności.


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz