Tawuła - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Tawuła - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (883 ocen)

Tawuła brzozolistna - Spiraea betulifolia

Gatunek charakteryzujący się niewielką wysokością, nie przekraczającą nawet jednego metra wysokości. W ogrodach można spotkać się z odmianą o nazwie ‘Tor’. Liście gatunku przypominają liście brzozy, a kwiaty w barwie białej zebrane są w baldachogrona. Tawuła brzozolistna kwitnie na pędach tegorocznych i nadaje się do okrywania większych przestrzeni. Nie jest wymagająca i całkowicie mrozoodporna.

Tawuła Billarda - Spiraea x billardii

Bardzo ciekawy gatunek tawuły, będący mieszańcem tawuły Douglasa oraz tawuły wierzbolistnej. Warta polecenia ze względu na piękne, różowe kwiaty, zebrane w wiechy, osiągające nawet do 20 cm długości. Kwiaty osadzone na wyprostowanych pędach, sięgających nawet  2 m wysokości. Szczególnie piękną odmianą jest odm., o nazwie ‘Triumphans’.

Tawuła

Tawuła

Wybrane odmiany rodzaju
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Uwagi

Tawuła szara

‘Grefsheim’

Jedna z najpiękniejszych odmian rodzaju, charakteryzująca się dość dużym przyrostem rocznym (około 30 cm). Wiosną jej zeszłoroczne, długie pędy pokrywają się tysiącem śnieżnych kwiatów, tworzących kilkukwiatowe grona. Odmiana sprawdzi się jako soliter, w grupie, a także jako roślina żywopłotowa.

Tawuła nippońska

‘Snowmound’

Ciekawa odmiana tawuły nippońskiej, charakteryzująca się dużym przyrostem rocznym. Wczesnym latem tonie w potoku białych kwiatów, zebranych w kilkukwiatowe grona. Warta polecenia ze względu na obfite kwitnienie, ładny pokrój oraz małe wymagania.

Tawuła drobna

‘Anthony Waterer’

Odmiana osiągająca niecały metr wysokości, godna polecenia ze względu na ciemnoróżowe kwiaty, zebrane w baldachogrona oraz młode przyrosty, wybarwione na czerwono. Kwitnie od lipca do września.

Tawuła japońska

‘Bullata’

Bardzo oryginalna odmiana, osiągająca niewielkie rozmiary (20- 40 cm). Jej roczny przyrost wynosi zaledwie 5 cm. Jej wyjątkowość wynika z niewielkich ciemnozielonych liści, na tle których pięknie prezentują się różowe kwiaty. Warto zaprosić ją także na balkon i taras.

Tawuła japońska

‘Goldmound’

Niska odmiana, osiągająca około 50 cm wysokości, która zachwyca żółtozielonymi liśćmi, na tle których pięknie prezentują się jasnoróżowe kwiaty. Odmiana kwitnie na pędach tegorocznych i doskonale sprawdza się jako krzew na niskie żywopłoty.

Tawuła japońska

‘Little Princess’

Piękna odmiana o kulistym pokroju, ciemnozielonych liściach i jasnoróżowych kwiatach.

Tawuła Van Houtte'a

'Pink Ice' 

Odmiana jednej z piękniejszych tawuł. Bardzo oryginalna ze względu na pstre liście.

Tawuła japońska

‘Golden Princess’

Niewielka odmiana tawuły japońskiej, zachwycająca swymi żółtozielonymi liśćmi, na tle których pięknie prezentują się różowe kwiaty. Kwitnie w lipcu i osiąga około pół metra wysokości. Tak jak wszystkie niskie odmiany tawuły japońskiej jest świetną propozycją na niski żywopłot.

Tawuła japońska

‘Goldflame’

Popularna odmiana tawuły japońskiej o niskim, dość kulistym pokroju. Osiąga do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Oryginalna ze względu na żółtozielone liście. Młode przyrosty w odcieniach pomarańczy i czerwieni, a starsze liście bardziej zielone.

Tawuła brzozolistna

‘Tor’

Niska odmiana, kwitnąca na biało. Osiąga kilkadziesiąt centymetrów wysokości i polecana jest ze względu na kwiaty oraz jesienne przebarwienie.

Tawuła Billarda

‘Macrothyrsa’

O różowych kwiatach zebranych w długie wiechy.

Tawuła nippońska

‘June Bride’

Odmiana sięgająca nawet dwóch metrów wysokości

 

Jakie stanowisko dla Spiraea?


Tawuły preferują stanowiska słoneczne na których bardzo obficie kwitną. Poradzą sobie także w cieniu, ale będą słabiej kwitły. Nie mają także wygórowanych wymagań odnośnie podłoża. Poradzą sobie na większości gleb.

Tawuła

Tawuła

Pielęgnacja


Spiraea są łatwe w uprawie i nie wymagają żadnych znaczących zabiegów pielęgnacyjnych. Możemy je sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Przy sadzeniu wiosennym, zwłaszcza w początkowym okresie i przy braku opadów, należy uzupełniać niedobory wody. Dobrze ukorzenione, doskonale sobie radzą także podczas suszy. W większości wykazują odporność na okresowe susze, a także mrozy oraz zanieczyszczenia powietrza. Większe wymagania odnośnie podłoża oraz wilgotności mają tawuły japońskie. Preferują żyzne podłoże, dostatecznie wilgotne. Dobrze znoszą mrozy, przy czym tawuła wczesna, czasami może przemarzać. Aby poprawić jakość podłoża oraz dostarczyć roślinie składników mineralnych w bezpiecznej ilości, warto stosować dobrze przerobiony kompost. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz