Dziwaczki - pachnące kwiaty

Jesteś tutaj:

Dziwaczki - pachnące kwiaty

3,2/5 (196 ocen)

Pielęgnacja dziwaczków


Dziwaczki nie są zajmujące, wysadzamy je na miejsce stałe po „zimnych ogrodnikach”, sadząc w rozstawie co 40- 50 cm. Taka rozstawa jest konieczna, ponieważ jak już zostało wcześniej wspomniane, przy sprzyjających warunkach, dziwaczki osiągają spore rozmiary. Po posadzeniu, należy podlewać rośliny, zwłaszcza, jeżeli opady deszczu są niewielkie bądź też w czasie suszy. Nie zapominajmy także o nawożeniu. Dobrze jest posadzić dziwaczki w podłożu wzbogaconym dobrze rozłożonym kompostem, który dostarczy roślinie niezbędnych składników w bezpiecznych ilościach. Dobrym rozwiązaniem są także nawozy o spowolnionym działaniu, które będą dostarczać roślinie niezbędnych składników, zgodnie z jej potrzebami.

W uprawie pojemnikowej wymagają większych pojemników i zapewnienia dostatecznej przepuszczalności, drenażu. W uprawie pojemnikowej ważne jest także podlewanie oraz nawożenie.


Rozmnażanie dziwaczków


Mirabilis jalapa najczęściej rozmnażamy poprzez nasiona. Zebrane bądź zakupione nasiona, najlepiej wysiać do inspektu już  marcu bądź do doniczek w ciepłym pomieszczeniu. Jeżeli nasiona wysiejemy w inspekcie, po ukazaniu się siewek należy je przepikować do doniczek, a po 15 maja wysadzić na miejsce stałe w ogrodzie.

Dziwaczki można także rozmnożyć poprzez bulwiaste korzenie.  W tym przypadku postępujemy dokładnie tak samo jak z daliami, a więc jesienią wykopujemy część podziemną rośliny i przez okres zimy przechowujemy w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu, przysypane np. torfem. W maju, a najlepiej dużo wcześniej, możemy podzielić bulwiaste korzenie i posadzić  do donic w celu przyśpieszenia wegetacji, a dopiero po 15 maja wysadzić na miejsce stałe. Dziwaczki uzyskane z przechowanych korzeni, będą o wiele wyższe niż te z nasion.

Ponieważ dziwaczki wytwarzają sporo nasion, może się zdarzyć, że na rabacie ujrzymy młodą sadzonkę dziwaczka, której początek da właśnie przezimowane w podłożu nasiono.

Zastosowanie


Dziwaczki są doskonałą propozycją na słoneczną rabatę bądź lekko zacienioną. Warto posadzić je w bliskim otoczeniu kącika wypoczynkowego, aby móc wieczorną porą poczuć przyjemny zapach kwiatów. Jeżeli nie mamy kącika wypoczynkowego, wtopionego w zieleń ogrodu, można dziwaczki uprawiać w pojemnikach.

W ogrodzie dziwaczki należy sadzić w licznych grupach, tylko wówczas wydobędziemy pełnię ich piękna.


Uwagi końcowe


Dziwaczek Jalapa, to ciekawa roślina, którą warto zaprosić do ogrodu, a także na balkon i taras. Łatwa w uprawie o dużych walorach dekoracyjnych, umili wieczorny wypoczynek, może stać się pachnącym dopełnieniem wielu kompozycji.

Sprzedawcy zachęcając do zakupu dziwaczków wspominają o fakcie fluoryzacji kwiatów. Nie liczmy jednak, że dostrzeżemy świecące kwiaty. Jak już, to zjawisko dostrzegalne jest w ultrafiolecie. Poza tym, taką właściwość wykazują tylko kwiaty żółto kwitnące, które zawierają żółtą betaksantynę.

Nasiona dziwaczka do nabycia tutaj

Tekst: Grzegorz Bogucki
 

 

Koniecznie zobacz