Kleome ciernista - egzotyka w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Kleome ciernista - egzotyka w ogrodzie

3,3/5 (41 ocen)

Rośliny możemy zakupić w formie sadzonek bądź wysiać osobiście. Nasiona wysiewamy na przełomie marca i kwietnia. Siewki należy pikować, a na miejsce stałe wysadzamy je w drugiej połowie maja, po uprzednim hartowaniu. Zależnie od wysokości odmiany, odległości przy sadzeniu powinny wynieść około 50- 70 cm przy najwyższych odmianach, natomiast przy niskich nawet około 30 cm. Po posadzeniu należy podlewać roślinę i w czasie późniejszych suchych dni także, ze względu na utrzymanie rośliny w dobrym stanie.

Przy mało zasobnym podłożu, należy uzupełniać niedobory składników mineralnych, poprzez nawożenie organiczne, a w razie potrzeby także mineralne.

Kleome ciernista - kwiat

Kleome ciernista - kwiat

Choroby i szkodnki


Roślina nie jest podatna na choroby, a biorąc pod uwagę szkodniki, musimy uważać przede wszystkim na mszyce. Szkodnika zwalczamy biologicznie, a w szczególnych przypadkach możemy zastosować środek owadobójczy selektywny, a więc nie szkodzący naszym sprzymierzeńcom (owady pożyteczne). Przykładem takiego środka jest Pirimor 500 WG.

Kleome ciernista

Kleome ciernista

Zastosowanie


Kleome ciernista nadaje się na rabaty, pięknie prezentuje się na tle trawnika. Ze względu na spore rozmiary nadaje się na obszerne rabaty w większych ogrodach, w których może stanowić roślinę centralną bądź tło. Ponieważ z czasem roślina żółknie od dołu, warto ją sadzić tak, aby ta wada nie była zauważalna i nie psuła całościowego efektu. Licznie posadzone, bardzo efektownie się prezentują. Odmiany bardziej zwarte i niższe, nadają się także do pojemników. W takiej formie będę oryginalną ozdobą tarasu bądź balkonu. Kleome można traktować także jako kwiat cięty, jednak specyficzny zapach nie każdemu może odpowiadać.

Świetne nasiona kleome do siewu kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz