Lantana - krzew z pięknymi kwiatami

Jesteś tutaj:

Lantana - krzew z pięknymi kwiatami

3,6/5 (94 ocen)

Podlewanie oraz nawożenie umiarkowane, nie przesuszajmy jej, niech podłoże będzie lekko wilgotne. W okresie spoczynku podlewanie oszczędniejsze, ale nie należy przesuszać bryły korzeniowej. Lantanę nawozimy raz w tygodniu płynnym nawozem dla roślin kwitnących. Nie przesadzajmy z nawożeniem, gdyż nadmierny rozrost rośliny, nie będzie oznaczał obfitszego kwitnienia, a wręcz odwrotnie, odbije się to na obfitości kwitnienia. Lantanę zasilamy w okresie wzrostu.

Aby roślina długo kwitła, na bieżąco usuwamy przeschnięte kwiatostany nie dopuszczając do zawiązania owoców, które osłabia roślinę i skraca okres kwitnienia.

Przed nadejściem mrozów lantanę przenosimy do odpowiedniego pomieszczenia, uprzednio przycinając ją o 1/3 , a nawet o 1/2. W nowych miejscu, zależnie od warunków, lantana może zgubić liście. Nie przejmujmy się tym, w okresie wiosennym przy zapewnieniu roślinie niezbyt wysokiej wilgotności podłoża, bryła korzeniowa w dobrym stanie przetrwa okres zimy, a już na przełomie zimy i wiosny roślina rozpocznie intensywniejszy wzrost. Na tym etapie w miarę potrzeby można poprawić strukturę korony, pędy uszczykujemy, aby roślina lepiej się krzewiła. Roślinę przesadzamy w nowe podłoże i pielęgnujemy w cieplejszych warunkach, w drugiej połowie maja, kiedy minie niebezpieczeństwo pojawienia się późnowiosennych przymrozków lantana znów staje się jedną z piękniejszych dekoracji na balkonie i tarasie.


Rozmnażanie  


Lantanę rozmnażamy przede wszystkim wegetatywnie, poprzez sadzonki zielne, a także półzdrewniałe. Te pierwsze możemy pobrać na przełomie wiosny i lata, natomiast półzdrewniałe bliżej jesieni. Samo ukorzenianie nie jest zbyt kłopotliwe.

Wystarczy pobrać sadzonkę długości 10- 12 cm, umieścić w doniczce z przepuszczalnym podłożem np. mieszanką piasku i torfu, nakryć folią i utrzymywać stałą wilgotność. Sadzonek nie narażamy na bezpośrednie nasłonecznienie, ale warto zapewnić temperaturę pokojową, szybciej w takich warunkach się ukorzenia, do około miesiąca.

Kwiat Lantany

Kwiat Lantany

Lantana w formie drzewka


Szczególnie pięknie prezentuje się lantana w formie drzewka. Każdy z nas może sam uzyskać takie drzewko, jednak potrzeba na to kilku sezonów (około trzech), ale warto, gdyż lantana w formie piennej stanowi ciekawą dekorację balkonu, tarasu, a także ogrodu.


Etapy formowania


Wiosną wybieramy roślinę z wyraźnym prostym pniem, dzięki czemu łatwiej nam będzie uzyskać lantanę w formie drzewka.

Wybrany pęd oczyszczamy z pędów bocznych, mocujemy go do palika i w takiej formie dalej prowadzimy aż osiągnie wymaganą przez nas wysokość.

W momencie gdy pęd osiągnie wymaganą wysokość, wówczas ścinamy wierzchołek, pobudzając roślinę do krzewienia.

Pojawiające się pędy regulujemy, aby stworzyły zarys korony, pamiętając o tym, aby dolne odrosty usuwać.

W kolejnych latach regulujemy koronę poprzez cięcie po kwitnieniu, następnie wiosną. W razie potrzeby także w innym terminie.


Problemy w uprawie


W uprawie lantana nie jest absorbująca, a problemem może być samo zimowanie rośliny. Biorąc pod uwagę choroby to nie wykazuje szczególnej podatności, częstszym problemem mogą okazać się szkodniki, a w szczególności mączliki. Żerują na spodniej stronie liści, są białe, uskrzydlone (formy dorosłe), poza dorosłymi, można zobaczyć larwy oraz jaja. Szkodnika zwalczamy m.in. środkiem owadobójczym, dokładnie spryskując spodnią stronę liści, przy czym zabieg zazwyczaj wymaga powtórzenia. Poza mączlikami może wystąpić przędziorek, wełnowce, a także mszyce.

Lantana - krzew

Lantana - krzew

Zastosowanie lantany


Wysoka dekoracyjność lantany wykorzystywana jest przede wszystkim na balkonach i tarasach. Mimo że, nie zimuje w gruncie, można spotkać ją w kompozycjach na rabatach w ogrodzie. Wówczas wymaga wykopania do pojemnika i przechowania w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu, najlepiej jasnym, w którym temperatura wynosi około 10°C. Aby oszczędzić roślinie tego mało przyjemnego dla niej przesadzania, uprawiane w pojemniku lantany można wkopać w grunt, a na zimę przenosić do odpowiednich pomieszczeń.

Szczególnie pięknie prezentuje się lantana prowadzona w formie drzewka.

Zmienność lantany sprawia, że mamy możliwość skorzystania z wielu barwnych jej odsłon, a tym samym, nikt nie powie, że zakątek z lantaną jest mało interesujący.

Przy tworzeniu kompozycji pamiętajmy, że lantana charakteryzuje się silnym krzewieniem, tak więc może zagłuszać towarzyszące jej rośliny. Przy niewielkiej przestrzeni można ją przyciąć.

Lantana jest odpowiednią rośliną do uprawy w oranżerii.


Uwagi końcowe


Lantana należy do roślin kwitnących, które zwabiają motyle, tak więc decydując się na uprawę lantany na balkonie, tarasie czy też na rabacie, należy wiedzieć, że będzie ona o wiele częściej oblatywana przez motyle w porównaniu do większości innych kwitnących roślin ozdobnych.


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz