Hortensja dębolistna - uprawa, odmiany i cięcie

Jesteś tutaj:

Hortensja dębolistna - uprawa, odmiany i cięcie

3,5/5 (260 ocen)

Hortensja dębolistna właściwie nie wymaga cięcia. Zwykle wystarczy usuwanie przekwitniętych kwiatostanów oraz wycinanie przemarzniętych i uszkodzonych pędów. Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku hortensji dębolistnej ograniczają się głównie do nawożenia (kompostem oraz specjalnymi mieszankami nawozowymi przeznaczonymi dla hortensji) oraz ściółkowania podłoża korą z drzew iglastych (np. sosnową). Warto też od czasu do czasu sprawdzić pH podłoża i w razie potrzeby dodatkowo zakwasić je odpowiednimi nawozami.


Cięcie


Przeprowadzając cięcie u hortensji dębolistnej, musimy pamiętać, że roślina zakwita na pędach ubiegłorocznych, więc jeśli zabieg przeprowadzimy wiosną, w danym roku krzew nie zakwitnie wcale lub bardzo słabo. Poza tym gatunek ten rośnie wolno i źle znosi uszkodzenia pędów, a więc po cięciu będzie się regenerował z trudem. Dlatego starajmy się wykonywać zabieg w ostateczności, ograniczając się raczej do wczesnowiosennego usuwania zeszłorocznych kwiatostanów oraz pędów przemarzniętych, złamanych i chorych niż silnego korygowania pokroju krzewu.

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna


Problemy w uprawie


Hortensje dębolistne rzadko sprawiają kłopoty i niezbyt często chorują, są jednak dość wrażliwe na błędy uprawowe, na które mogą reagować np. chlorozą liści (zbyt zasadowy odczyn podłoża, przenawożenie), poparzeniami słonecznymi (stanowisko zbyt mocno nasłonecznione) lub przemarznięciem pąków kwiatowych (zbyt zimne stanowisko, brak ochrony zimowej). Hortensje dębolistne bywają też atakowane przez choroby grzybowe, z których najpopularniejsze są plamistość liści hortensji, szara pleśń i mączniak. Niekiedy na liściach mogą też pojawić się mszyce.


Rozmnażanie


Hortensję dębolistną rozmnaża się głównie wegetatywnie, wykorzystując w tym celu sadzonki zielne (pobierane i sadzonkowane latem VII-VIII) lub wykonując odkłady.


Zastosowanie


Hortensja dębolistna to niezwykle atrakcyjny krzew ogrodowy, dlatego powinien być sadzony jako soliter na eksponowanym miejscu, gdzie będzie dobrze widać jego oryginalne liście. Ładnie komponuje się też w grupach z innymi krzewami ozdobnymi np. hortensjami bukietowymi. Ze względu na swój rozłożysty pokrój, hortensja dębolistna szczególnie dobrze prezentuje się w dużych ogrodach oraz parkach krajobrazowych.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz