Forsycja pośrednia - odmiany, uprawa i cięcie

Jesteś tutaj:

Forsycja pośrednia - odmiany, uprawa i cięcie

3,3/5 (66 ocen)

Cięcie


Forsycja pośrednia dobrze znosi cięcie, jednak powinno się je przeprowadzać w odpowiednim terminie i we właściwy sposób, gdyż źle wykonany zabieg osłabia jej kwitnienie. Krzewy zawiązują pąki kwiatowe w lecie, w roku poprzedzającym kwitnienie i najobficiej kwitną na pędach młodych. Cięcie prześwietlające przeprowadza się więc co 2-3 lata, wycinając ok. ½ najstarszych pędów nadmiernie zagęszczających krzew, w tym także krzyżujących się, uszkodzonych, przemarzniętych i słabych. Zabieg prześwietlający wykonuje się wczesną wiosna, jeszcze przed rozpoczęciem pełnej wegetacji. U forsycji w razie potrzeby można też wykonać cięcie formujące, pozwalające na zachowanie pożądanego pokroju krzewu. Wykonuje się je wiosną, po przekwitnieniu roślin (zwykle w maju), skracając pędy o ok. 1/3 lub 1/2 długości.

Kwitnące forsycje

Kwitnące forsycje


Rozmnażanie


Forsycje pośrednią rozmnaża sie głównie wegetatywnie, za pomocą sadzonek zielnych (pobieranych latem VII-VIII), sadzonek zdrewniałych (ciętych bardzo wczesną wiosną) lub za pomocą odkładów. Najszybciej ukorzeniają się sadzonki zielne oraz odkłady.

Forsycja pośrednia

Forsycja


Zastosowanie


Forsycja pośrednia to krzew dość uniwersalny. Wprawdzie najpiękniej prezentuje się jako soliter na tle białej ściany lub zielonego trawnika, ale równie wspaniale wygląda w jednogatunkowych grupach lub kompozycjach rabatowych. Forsycja pośrednia może być też wykorzystywana do tworzenia luźnych lub formowanych żywopłotów. Wyższe odmiany nadają się głównie do dużych ogrodów, parków krajobrazowych oraz jako nasadzenia w zieleni miejskiej, niższe natomiast idealnie sprawdzają się w małych, przydomowych ogrodach.

Forsycja

Forsycja


„Biała forsycja”


Ciekawostką jest roślina bardzo podobna do forsycji pośredniej - abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum), kwitnąca na bezlistnych pędach w tym samym czasie i wydająca podobnej budowy kwiaty, jednak w białym kolorze. Z tego względu w Polsce często nazywa się ją białą forsycją.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 


Koniecznie zobacz