Miechunka rozdęta i peruwiańska - uprawa i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Miechunka rozdęta i peruwiańska - uprawa i zastosowanie

3,3/5 (209 ocen)

Uprawa


Miechunka jest rośliną mało wymagającą pod względem uprawy – rośnie praktycznie wszędzie, nawet na glebach ubogich w składniki odżywcze. Jedynym jej wymogiem jest słoneczne stanowisko. Należy zapewnić też roślinie dużą przestrzeń, jeżeli chcemy aby się bujnie rozrosła. Niestety, zbyt rozrośnięta miechunka może stwarzać trudności w jej pozbyciu się. Dlatego warto wysadzać roślinę do gruntu w dużym pojemniku, co zapobiegnie nadmiernemu rozrostowi korzeni. Dobrym sposobem na szybko rozprzestrzeniającą się miechunkę jest również jesienne przycinanie jej korzeni za pomocą łopaty. Tak pozyskane części korzeni mogą posłużyć do sadzenia rośliny w innych miejscach. W trakcie kwitnienia oraz tworzenia się, a następnie dojrzewania owoców, miechunkę należy obficie podlewać.

Miechunka

Miechunka



Rozmnażanie


W zasadzie miechunki nie trzeba rozmnażać, ponieważ sama bardzo dobrze się rozrasta, dlatego często nawet trzeba ją ograniczać. Jeżeli jednak potrzebujemy nowych okazów, rozmnażanie rośliny można przeprowadzić na dwa sposoby: z nasion i kłączy. Nasiona należy wysiać do skrzynek lub doniczek pod koniec marca. Do wzejścia rośliny niezbędna jest temperatura od 16 do 22°C oraz codzienne zraszanie. Pojemniki z nasionami warto przykryć folią, aby miały lepsze warunki do wzrostu. Kiełkowanie trwa 2−3 tygodnie. Do gruntu siewki wysadzamy w drugiej połowie maja, zachowując rozstaw 40×40 cm. Młode rośliny uzyskujemy także poprzez podział kłączy, który wykonujemy w okresie spoczynku, zimą lub wczesną wiosną.

Owoce miechunki

Owoce miechunki

Zastosowanie


Owoce miechunki peruwiańskiej, oprócz swojej niezaprzeczalnej dekoracyjności, są bogate w witaminy i substancje o właściwościach leczniczych oraz wykorzystywane w kuchni. Jagoda, która znajduje się w lampionie, zawiera około 10% cukrów oraz potas (300 mg/100 g), witaminę E oraz witaminę C. Ze względu na to jest idealnym środkiem wspomagającym w leczeniu przeziębienia. Zawarte w owocu saponiny i flawonoidy wykazują właściwości przeciwzapalne i są pomocne w leczeniu przewlekłych chorób stawów, problemów skórnych, w otyłości i jako składnik kuracji odtruwających. Ponadto korzystnie wpływają na proces przemiany materii. Ze względu na swój słodko-kwaskowaty smak dojrzałe owoce miechunki można spożywać na surowo, a także wykorzystywać jako składnik deserów i sałatek lub przetwarzać na aromatyczną konfiturę, syrop czy nalewkę. Specyficzny smak owocu pozwala na używanie go zarówno do potraw słodkich, jaki i mięsnych.

Pnącza miechunki rozdętej są nie tylko oryginalną dekoracją przydomowego ogrodu czy balkonu, ale także będą idealnym elementem suchej kompozycji bukietowej. Są jadalne, ale nie dorównują w smaku owocom miechunki peruwiańskiej, dlatego rzadko są spożywane.

Miechunka - ozdobne lampiony

Miechunka - ozdobne lampiony

Nasiona miechunki kupisz tutaj

Edyta Fijołek
 

Koniecznie zobacz