Odpowiednie nawożenie trawnika - kiedy, jak i czym?

Jesteś tutaj:

Odpowiednie nawożenie trawnika - kiedy, jak i czym?

3,3/5 (199 ocen)

Przy ustalaniu odpowiednich dawek obu pierwiastków należy wziąć pod uwagę zarówno ich ilość w podłożu jak i rodzaj gleby, na której został założony trawnik. Na glebach ciężkich i zwięzłych ilość poszczególnych nawozów powinna być nieco niższa i wynosić ok. 0,6-0,8 kg. P2O5 i ok. 0,8-1,1 kg. K2O na 100 m.², natomiast na glebach przepuszczalnych i lekkich nieco wyższa (ok. 0,8-0,12 kg. P2O5 i ok. 0,8-1,6 kg. K2O na 100 m.²).

Przy okazji nawożenia warto również sprawdzić odczyn podłoża i w razie potrzeby zastosować wapnowanie (jeśli gleba okaże się zbyt kwaśna). Zabieg przeprowadza się raz na 3-5 lat, wykorzystując do tego celu kredę nawozową lub dolomit.




Nawozy wieloskładnikowe


Mimo iż nawożenie trawnika poszczególnymi składnikami mineralnymi wydaje się bardziej precyzyjne, niesie spore ryzyko przedawkowania nawozu i zaburzenia gospodarki mineralnej w podłożu. Dlatego jeśli nie mamy możliwości zbadania składu chemicznego gleby lub nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia w nawożeniu, zdecydujmy się na pewniejszą i bezpieczniejszą metodę nawożenia trawnika mieszankami wieloskładnikowymi (szczególnie przeznaczonymi do trawników). Mogą to być nawozy długodziałające (np. Campo), które wystarczy podać tylko raz, na początku sezonu lub szybkodziałające, przeznaczone do wielokrotnego zastosowania (np. Florovit, Substral). Przy wyborze odpowiedniego nawozu, warto poszukać mieszanki wzbogaconej o dodatkowe składniki, które ułatwią nam pielęgnację trawnika (np. substancję przeciw rozwojowi mchu lub preparat ograniczający rozwój chwastów).

Trawnik odpowiednio nawożony

Trawnik odpowiednio nawożony

Nawozy organiczne


Przy nawożeniu trawnika nie musimy jednak korzystać wyłącznie z nawozów sztucznych, gdyż znakomitym źródłem substancji pokarmowych jest również dobrze rozłożony kompost. Podaje się go zwykle późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną w dawce ok. 200-300 kg. na 100 m.², po czym dokładnie rozprowadza po powierzchni trawnika.

Ogólne zasady nawożenia trawnika


Prawidłowo wykonane nawożenie to jednak nie tylko odpowiednie dawki składników pokarmowych. Aby zabieg przyniósł spodziewany efekt, należy go przeprowadzić bardzo starannie, przestrzegając przy tym kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nie wolno używać nawozów po terminie ważności, gdyż mogły w nich już zajść reakcje chemiczne, zmieniające stężenie poszczególnych składników (np. wietrzenie). Przed wykonaniem zabiegu należy bardzo starannie dobrać dawkę nawozu, następnie równomiernie rozprowadzić ją na powierzchni trawnika i na koniec dokładnie podlać trawę. Nawóz pozostawiony na trawniku bez nawodnienia, nie tylko może zwietrzeć, ale także uszkodzić rośliny. Nawożenie należy zaplanować na dzień niezbyt gorący (ok. 20-22ᵒC), a sam nawóz rozsypać na suchą trawę. Nie należy też wykonywać zabiegu w czasie trwania suszy.

Wysokiej jakości nawozy do trawników kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz