Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Cenne wskazówki

Jesteś tutaj:

Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Cenne wskazówki

3,3/5 (477 ocen)

Ściany drewniane

W przypadku konstrukcji drewnianych ściany buduje się oczywiście z drewnianych desek i palików. Wznosi się je stopniowo wraz z układaniem materiału przeznaczonego do rozkładu. Deski i paliki drewniane będą narażone na działanie czynników atmosferycznych. Wcześniejsza impregnacja drewnianych elementów jest zatem niezbędna. Niewielkie kompostowniki wymagają zastosowania palików i desek o długości około 1,0 m. Paliki wbija się na krawędziach zaplanowanego kształtu kompostownika, natomiast deski stanowią wypełnienie ścian. Oprócz desek wykorzystuje się także folię. Dzięki niej proces rozkładu materiału organicznego przebiega znacznie szybciej.

Zamiast typowych desek i palików drewnianych do budowy kompostownika można wykorzystać także palety. Jest to propozycja nie tylko tania, ale także korzystna pod względem montażowym. Ściany z palet wykonuje się znacznie szybciej.

Trzeba pamiętać, że drewniane ściany kompostownika stanowią naturalne uzupełnienie ogrodu. Jednak znacznie trwalszym rozwiązaniem będą ściany murowane, które pozwolą na pozyskiwanie naturalnego nawozu nie przez jeden, ale kilka sezonów.

Proces tworzenia kompostu

Proces tworzenia kompostu


4) Budowa pokrycia


Każdy, kto buduje kompostownik w ogrodzie z pewnością zastanawia się nad jego pokryciem. Czy warto przykrywać odpady organiczne?

Materiał organiczny będzie się rozkładał w  miarę upływu czasu. Czas rozkładu można skrócić poprzez zastosowanie odpowiedniego przykrycia. W przypadku gotowych konstrukcji zakupionych w sklepie do zestawu dołączona jest specjalna pokrywa.

W przypadku samodzielnej budowy warto pomyśleć folii czy tekturze, dzięki którym nawóz będzie mógł być znacznie szybciej wykorzystany.

Cztery kroki budowy kompostownika to jeszcze nie wszystko. Trzeba pamiętać o właściwym doborze materiału przeznaczonego do kompostowania. Nie sprawdzi się tutaj mięso, ryby czy odchody psów, ale jak najbardziej można wykorzystać  pokrzywy, trawę lub liście.

W tym sklepie kupisz doskonały kompostownik do ogrodu.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz