Jakie drewno kominkowe warto wybrać?

Jesteś tutaj:

Jakie drewno kominkowe warto wybrać?

2,7/5 (6 ocen)

Kupując kominek opalany drewnem z pewnością dylematem dla wielu staje się wybór materiału opałowego. Co ciekawe odpowiedni rodzaj drewna zapewnia komfort cieplny, a równocześnie nie obciąża dodatkowo portfela. Warto zatem rozsądnie podejść do sprawy.


Wilgotność


Jak powszechnie wiadomo poszczególne gatunki drewna używanego do opalania różnią się pomiędzy sobą. W związku z tym nie zawsze spalanie przejawia się tak samo.

Jedną z najczęściej wymienianych właściwości drewna mającą na to wpływ jest oczywiście wilgotność. Trzeba podkreślić, że gatunki drewna kominkowego wykazują odmienne poziomy wilgotności. Przekłada się to bezpośrednio na zachodzący w kominku proces spalania.

Zasadniczo najlepiej do spalania nadaje się drewno suche. W praktyce za taki materiał uznaje się drewno, którego wilgotność znajduje się na poziomie nie przekraczającym 25%. Stąd tak istotnym aspektem praktycznym okazuje się nie tylko sam zakup, ale także składowanie materiału opałowego. Zawilgocenie drewna niekorzystnie wpływa na jego spalanie.

Rodzaj drewna

Poziom wilgotności

drewno iglaste świeżo ścięte

100-160%

drewno liściaste świeżo ścięte

50-130%

drewno mokre, które przeszło do stanu powietrzno-suchego

około 15%

 

Drewno kominkowe o wysokiej wartości opałowej

Drewno kominkowe o wysokiej wartości opałowej

Wartość opałowa


Jednym z najważniejszych parametrów branych podczas zakupu drewna kominkowego jest niewątpliwie wartość opałowa. Jej rząd wielkości jest zależny od gatunku drewna, a także wilgotności.

Wartość opałowa drewna określa ile energii uzyska się z metra przestrzennego surowca. Zasadniczo wartości te są przeważnie większe dla gatunków liściastych (takich jak dąb czy buk), a mniejsze dla gatunków iglastych (jodła, wierzba). Jednak należy pamiętać o wpływie  wilgotności oraz gęstości, które kształtują wartość opałową drewna.
 

Gatunek drewna

Wartość opałowa

Buk

2200 kwh/mp

Dąb

2100 kwh/mp

Jesion

2100 kwh/mp

Brzoza

1900 kwh/mp

Sosna

1700 kwh/mp

Świerk

1600 kwh/mp

Jodła

1500 kwh/mp

Wierzba

1400 kwh/mp

 

Gatunek drewna

Gęstość

Buk

990 kg/m3

Dąb

1080 kg/m3

Jesion

920 kg/m3

Brzoza

650 kg/m3

Sosna

700 kg/m3

Świerk

740 kg/m3

Jodła

1000 kg/m3

Wierzba

750-990 kg/m3

*podane wartości gęstości poszczególnych gatunków drewna są wartościami orientacyjnymi dla drewna świeżo ściętego (drewno całkowicie suche będzie wykazywało oczywiście mniejszą gęstość)

Gęstość poszczególnych gatunków drewna nie jest wartością stałą. W związku z tym widać bezpośrednią zależność pomiędzy wilgotnością drewna, a jego wartością opałową. Nie można zatem zawsze przypisać tej samej wartości poszczególnym gatunkom drewna, gdyż byłoby to działanie błędne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz