Jakie drewno kominkowe warto wybrać?

Jesteś tutaj:

Jakie drewno kominkowe warto wybrać?

2,7/5 (6 ocen)

Podczas wyboru drewna kominkowego zwrócić uwagę na jego gęstość oraz wilgotność. Im większa będzie wilgotność drewna, tym będzie się ono charakteryzowało mniejszą wartością opałową, co przełoży się później na wartość i koszty dostarczanego do pomieszczeń ciepła.

Przechowywanie drewna kominkowego

Przechowywanie drewna kominkowego


Objętość


Wielu z nas w związku z wyborem drewna kominkowego może zmierzyć się z problemem oceny objętości materiału. Określany książkowo metr sześcienny drewna opałowego w praktyce nie jest wykorzystywany. Podczas zakupu wykorzystuje przede wszystkim:

  • metr przestrzenny nasypowy (mnp) – do pomiaru służy metrowa skrzynia, a drewno jest do niej wsypywane
  • metr przestrzenny ułożony (mpu) – drewno pocięte i ułożone w metrowej skrzyni (znacznie chętniej wykorzystywane w praktyce rozwiązanie)

 

Dokonując wyboru drewna kominkowego należy pamiętać o kilku zasadach:

  • najlepiej kupować drewno już wysuszone (pomimo że jego cena jest większa od ceny drewna mokrego – późniejszy skurcz drewna znacznie zmniejszy jego objętość w skrzyni)
  • pozornie niska cena 1 metra przestrzennego nasypowego drewna nie powinna zasłonić nam oczu; znacznie korzystniej z punktu widzenia wartości opałowej zdecydować się na kupno nieco droższego 1 metra przestrzennego ułożonego suchego drewna
  • do opalania najlepiej nadają się gatunki drewna liściastego twardego – naczelnymi przedstawicielami są tutaj oczywiście buk czy dąb, oprócz nich popularnością cieszą się także grab i jesion. Należy zaznaczyć, że te gatunki dostępne są na szeroką skalę, dzięki czemu nie pojawiają się trudności z ich pozyskiwaniem. Znacznie mniejszą gęstość od wymienionych gatunków drewna wykazuje drewno pochodzące z  drzew owocowych (np. wiśnia).
  • niska cena drewna iglastego nie powinna kierować naszym wyborem. Trzeba pamiętać, że świerk czy jodła wykazują najniższą gęstość. Drewno kominkowe pozyskiwane z drzew iglastych nie powinno być stosowane jako podstawowy opał w domu, dlatego też najczęściej wykorzystuje się je w formie rozpałki.
  • przed dokonaniem zakupu drewna należy również pomyśleć o miejscu jego składowania, aby nie pogorszyć właściwości materiału. Oczywiście wpływ na drewno wywierają pory roku, zatem największym zagrożeniem będzie z pewnością jesień i zima. Z tego względu najlepiej zrezygnować z alpejskiego układania drewna – zalegającego przy murach. Sprawdzonym sposobem na przechowywanie drewna będzie  wykorzystanie przewiewnych szop (istniejących lub planowanych wraz z budową domu).

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz