Budowa drewnianego domku narzędziowego - praktyczne porady

Jesteś tutaj:

Budowa drewnianego domku narzędziowego - praktyczne porady

3,2/5 (451 ocen)

Poszczególne elementy ścian mogą być łączone na pióro-wpust. Takie połączenie zapewnia szczelność konstrukcji ściany. W zależności od grubości drewnianego materiału powszechnie stosuje się połączenie pojedyncze, podwójne, ale i potrójne.


Dach


Zapewnienie należytej szczelności domku narzędziowego to także zatroszczenie się o konstrukcję dachu. Do najbardziej popularnych konstrukcji należą:

1) Dach dwuspadowy symetryczny
2) Dach dwuspadowy niesymetryczny
3) Dach wielospadowy

Pomimo stosunkowo niewielkiej konstrukcji warto pomyśleć o jej ociepleniu czy orynnowaniu. Zamontowanie rynien i rur spustowych pozwoli na sprawne odprowadzenie wody deszczowej, dzięki czemu nie będzie stanowiła ona zagrożenia zarówno dla drewnianego szkieletu jak i dla sprzętów znajdujących się wewnątrz domku narzędziowego.

Budowa domku narzędziowego wymusza również konieczność zastanowienia się nad materiałem pokryciowym dachu. Wybór jest spory, ale przeważnie pierwszą warstwę stanowi papa asfaltowa, natomiast drugą warstwą może być chociażby gont drewniany lub tradycyjna dachówka ceramiczna.

Domek narzędziowy w stylu amerykańskim

Domek narzędziowy w stylu amerykańskim


Wyposażenie


Już na etapie budowy warto pomyśleć o wyposażeniu domku narzędziowego. Takie działanie pozwoli na lokalizację wieszaków czy półek. Trzeba w nie zainwestować, ponieważ pozwalają na utrzymanie porządku i dają możliwość wygodnego korzystania z domku narzędziowego.


Koszt


Samodzielna budowa drewnianego domku narzędziowego pozwala na znaczne zminimalizowanie kosztów. Owszem wybudowanie może trwać dłużej niż zakup gotowego domku, ale z pewnością okaże się znacznie bardziej korzystne dla naszego portfela.

Przykładowe ceny gotowych drewnianych domków narzędziowych wynoszą:

- 3500 zł - domek o powierzchni około 4m2  z deski 12 mm
- 4000 zł - domek o powierzchni około 5m2  z deski 12 mm
- 4500 zł - domek o powierzchni około 5m2  z deski 22 mm
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz