Siatki ogrodzeniowe - praktyczne i skuteczne

Jesteś tutaj:

Siatki ogrodzeniowe - praktyczne i skuteczne

3,3/5 (18 ocen)

Siatki ogrodzeniowe w naszym kraju są od lat jednym z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych typów ogrodzenia. Wykorzystuje się je zarówno do zabezpieczania prywatnych posesji, jak i innych miejsc, na przykład podwórek szkolnych, boisk, wydzielania terenów budowy, zabezpieczania autostrad i wielu innych. Może nie należą one do atrakcyjnych pod względem wyglądu, ale jeśli są prawidłowo zamontowane, okazują się bardzo skuteczne.


Rodzaje siatek ogrodzeniowych


Oferta różnego typu siatek jest obecnie bardzo bogata. Do najczęściej używanych zalicza się:

- Siatki ogrodzeniowe z dużym oczkiem – mają oczka powyżej 6 cm i stosowana jest w budownictwie, leśnictwie. Używa się ich także jako ogrodzenia tymczasowego np. placu budowy.

- Siatki ogrodzeniowe standardowe – są to najpopularniejsze siatki ślimakowe. Ich oczka mieszczą w przedziale od 4 do 6 cm. Odpowiednim drutem dla tego rodzaju siatek jest drut o grubości 2,5 – 3 mm PCV i 2 - 2,7 m w przypadku  drutu ocynkowanego.

- Siatki z małym oczkiem – należą do nich siatki mające oczka mniejsze od 4 cm. Zazwyczaj wykonywane są ocynkowanego drutu. Nie bardzo nadają się na ogrodzenia.     

- Siatki z oczkiem hexagonalnym – powstają z nich woliery, ogrodzenia rabatek itp.

- Siatki zgrzewane – są to bardzo mocne siatki, które charakteryzują się  wytrzymałością i estetycznym wyglądem.  

- Siatki leśne-wiązane – te siatki popularnie nazywa się „leśnymi”. Wykorzystuje się je do odgradzania autostrad, placów budowy, wybiegów dla zwierząt.

Siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa

Zalety ogrodzenia z siatki


Na popularność siatek ogrodzeniowych wpływają ich liczne atuty. Do istotnych należą:

- wysokie właściwości ochronne,

- wytrzymałość,

- elastyczność,

- łatwy montaż,

- możliwość dostosowania nawet do bardzo trudnego terenu,

- możliwość szybkiej naprawy, przedłużenia lub zmiany położenia,

- stosunkowo niska cena.Inne cechy siatki ogrodzeniowej


Jak już wiemy, siatki bywają różne i ich właściwości oraz przeznaczenie bywa odmienne. Siatki ogrodzeniowe występują w dwóch wariantach, ocynkowane i powlekane tworzywem PCV. Najczęściej używane są siatki, których oczka mają wymiary 5x5 lub 6x6. Natomiast wysokość siatek mieści się pomiędzy 1 do 1,5 metra. Siatkę można dowolnie dzielić i sztukować bez konieczności jej cięcia. Wystarczy w wybranym miejscu wypleść jeden z drutów, a potem ewentualnie połączyć z kolejną częścią siatki. Siatki produkowane są w krótkich, bo zaledwie w kilkunastometrowych rolkach, dzięki temu łatwiej jest je transportować i montować.

Siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa

Co jest potrzebne do zamontowania siatki?


Aby powstało ogrodzenie z siatki nie potrzeba zbyt wiele. Trzeba mieć odpowiednią długość (z zapasem) wybranej siatki, słupki ogrodzeniowe, drut naciągowy, naciągacze do drutu, przelotki, pręty napinające, cement, bramkę lub furtkę wejściową.
Postawienie ogrodzenia siatkowego nie zajmuje ani dużo czasu, ani energii. Jeśli teren wyznaczony do zabezpieczenia nie jest trudny, można je wykonać samodzielnie. Wystarczy mieć tylko odpowiednią instrukcję.


Etapy montażu siatki


Stawianie ogrodzenia z siatki zaczyna się od odpowiedniego przygotowania terenu. Należy go uprzątnąć, zwłaszcza w miejscu, gdzie ma być zamontowane ogrodzenie. Usuwa się wszelkie przeszkody typu śmieci, krzewy, zarośla, kamienie, gruz itp. Dobrze jest również, w miarę możliwości, wyrównać teren na linii siatki lub wyznaczyć kilka poziomów (stopni) przyszłego ogrodzenia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz