Jakie ogrodzenie podwórka?

Jesteś tutaj:

Jakie ogrodzenie podwórka?

3,7/5 (12 ocen)

Już tacy jesteśmy, że lubimy zaznaczać i odgradzać swoją własność. Jednak ogrodzenia pełnią nie tylko rolę wyznaczania swojego terenu. Często powody są bardziej praktyczne, na przykład jako element zabezpieczenia, jako zadbanie o własną prywatność, albo o to, by mieć pewność, że dzieci mogą bawić się w miejscu, co do którego mamy gwarancję pełnego ich bezpieczeństwa. Ogrodzenie dla niektórych jest również ważne pod względem dekoracyjnym całej posesji. Jak wybrać odpowiednie, skoro na rynku jest tak ogromny wybór różnego rodzaju ogrodzeń.


Od czego zacząć?


Wygląd i wymiary przyszłego ogrodzenia zależą od kilku czynników. Przede wszystkim od wielkości i rodzaju terenu, jaki ma wydzielać, materiału, z jakiego będzie postawione oraz od zasobności portfela. W przypadku podwórek bywa różnie, bo nie zawsze chodzi o takie małe podwórka przed prywatnymi posesjami. Bywają podwórka przy przedszkolach, szkołach, placówkach opiekuńczych, podwórka przed blokiem lub kamienicą, wiejskie podwórka i wiele innych, a każde wymaga innego spojrzenia i innego sposobu zabezpieczenia. Trzeba więc zacząć od oceny potrzeb. Czy ogrodzenie ma zabezpieczać teren zabaw małych czy dużych dzieci, czy raczej zwykłe podwórko przed domem, a może właśnie miejsce zabawa przed blokiem lub kamienicą. Potem należy teren zmierzyć i ocenić jego ukształtowanie, a na końcu wyznaczyć dostępny budżet.

 

Ogrodzenie drewniane
Ogrodzenie drewniane

Wybór materiału, z jakiego będzie ogrodzenie


Do najpopularniejszych materiałów, z jakich powstają obecne ogrodzenia, zalicza się drewno, kamień, stal, drut powlekany PCV i żywopłot. Wygląd, skuteczność oraz trwałość każdego z nich jest inna. Wypada więc wcześniej zapoznać się z właściwościami poszczególnych rodzajów ogrodzenia.

- Ogrodzenia drewniane – do ich zalet zalicza się to, że są stosunkowo tanie, łatwo się je montuje, istnieje wielka różnorodność tak pod względem stylu, jak i wymiarów, duże walory estetyczne, odpowiednio dobrane i zamontowane sprawdzają się pod względem zapewnienia bezpieczeństwa, prawidłowo i regularnie konserwowane potrafią długo spełniać swoją rolę, pasują do pejzażu wsi i miasta, no i są ponadczasowe i zawsze modne.

- Ogrodzenia metalowe – standard tych ogrodzeń bywa bardzo zróżnicowany, bo zalicza się do nich zwykłe, powszechnie używane siatki, jak i artystycznie wykonywane ogrodzenia kute, a pomiędzy nimi jest cała gama pośrednich w swoim rodzaju ogrodzeń. Jednak jeśli uogólnimy temat, to do cech ogrodzenia z metalu wpisuje się długotrwałość, praktyczność, funkcjonalność.

 

Zobacz także: Nowoczesne ogrodzenia - kilka nietuzinkowych propozycji- Ogrodzenia  z kamienia – ten materiał jest dużo trwalszy od innych, ale też znacznie droższy. Do budowy ogrodzeń używa się kamienia łupanego, ciętego, polnego, a także kamienia z rzek i morza (otoczaki). Mury z kamienia różnią się między sobą sposobami jego obróbki, ułożeniem, trwałością i – oczywiście - estetyką. Kamień bywa też łączony w tym przypadku z drewnem i metalem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz