Ogrodzenia murowane - trwałe przez lata

Jesteś tutaj:

Ogrodzenia murowane - trwałe przez lata

3,4/5 (49 ocen)

Ogrodzenia murowane należą do jednych z najstarszych i najsolidniejszych. Do ich budowy wykorzystuje się między innymi kamień naturalny, cegły klinkierowe lub silikatowe, pustaki ogrodzeniowe. Zalicza się je do tak zwanych ogrodzeń ciągłych. Mogą odgradzać nawet bardzo trudne tereny. Odpowiednio zaprojektowane bywają bardzo atrakcyjne pod względem estetycznym.


Ogrodzenie z cegieł


Mury z cegieł bardzo skutecznie ogradzają wyznaczone tereny od reszty otoczenia. Jest to materiał, z którego może powstawać wiele różnych budowli. Cegła ma uniwersalne właściwości, jeśli chodzi o możliwość jej układania i łączenia. Mogą z niej powstawać tak pełne i wysokie mury, jak lżejsze, ażurowe i bardzo dekoracyjne ogrodzenia. Wszystko zależy od stylu posiadłości, ukształtowania terenu, fantazji właścicieli i projektantów oraz precyzji wykonania ekipy budowlanej.

Ogrodzenia z cegły muruje się na specjalnym fundamencie z poziomą izolacją i dylatacją (szczeliną). Cegły układa się poziomymi warstwami na zaprawie cementowej albo cementowo-wapiennej. Po zakończeniu murowania i wypełnieniu spoin, powierzchnie ogrodzenia należy dokładnie wyczyścić z resztek zaprawy i ewentualnych zabrudzeń.
Ponieważ nowoczesne cegły miewają różnorodną kolorystykę, także ogrodzenia, które z nich powstają mogą zachwycać ciekawymi zestawieniami barw. Od białych, przez odcienie szarości, czerwienie, brązy i beże.

Jeśli chodzi o koszt postawienia ogrodzenia z cegły, zależy on, oczywiście, od rodzaju cegły oraz od wielkości muru, jaki ma powstać. W Internecie funkcjonują dość praktyczne kalkulatory takich przedsięwzięć, więc warto sobie z nich skorzystać, aby mieć obraz, jakimi funduszami powinno się dysponować chcąc wybudować tego rodzaju ogrodzenie.

Ogrodzenie murowane z cegły

Ogrodzenie murowane z cegły

Ogrodzenia z kamienia


Ogrodzenia kamienne mają wiele zalet. Po pierwsze są naprawdę piękne, nawet te stare, zniszczone, zarośnięte, mają zawsze swoisty urok. Ponadto zalicza się je do bardzo trwałych i wytrzymałych, solidnych i skutecznych. Nie wymagają właściwie żadnych zabiegów związanych z konserwacją.

Decydując się na tego typu ogrodzenie, należy mieć świadomość, że bardziej niż inne, ma ono charakter architektoniczny, więc powinno być starannie zaprojektowane w zgodzie ze stylem głównych zabudowań i całego otoczenia.


Jaki kamień wybierany jest na ogrodzenia?


Do budowy ogrodzenia nadaje się większość kamieni. Należy jednak wziąć pod uwagę ich właściwości, bo to one będą miały wpływ na parametry muru. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się kamień polny, piaskowiec i wapień.

Z kamienia polnego powstają często wyjątkowe, niepowtarzalne mury. Projektanci wykorzystują różnorodność barw i odcieni, ciekawą fakturę, wielkość i kształt. Bardzo efektownie prezentują się ogrodzenia z piaskowca i wapienia. Wpływa na to ich ciekawa kolorystyka, chropowata faktura powierzchni i to, że świetnie komponują się z otaczająca je roślinnością.

Ogrodzenie murowane z kamienia

Ogrodzenie murowane z kamienia

Typy ogrodzeń kamiennych


Ogrodzenia murowane, w których głównym budulcem jest kamień, mogą wyglądać bardzo różnie. Zależy to nie tylko od rodzaju zastosowanego materiału, ale w dużej mierze od projektu i jego realizacji. Wyróżnia się cztery podstawowe typy ogrodzeń kamiennych: czytaj dalej...

Koniecznie zobacz