Nowoczesne ogrodzenia - kilka nietuzinkowych propozycji

Jesteś tutaj:

Nowoczesne ogrodzenia - kilka nietuzinkowych propozycji

3,5/5 (41 ocen)

Kiedy możemy powiedzieć, że jakieś ogrodzenie jest nowoczesne? Jest to dość trudne, gdyż na tym polu panuje duże przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań. A jednak da się znaleźć pomysły rozwiązań, które z powodzeniem wkraczają i w tę dziedzinę. W poniższym artykule znajdą Państwo kilka bardzo ciekawych propozycji, które warto wziąć pod uwagę, jeśli planuje się postawienie nowego ogrodzenia.


Murki gabionowe


Inaczej nazywa się je konstrukcjami gabionowymi. Pojawiły się na polu budownictwa inżynieryjnego, ale dość szybko spotkały się z zainteresowaniem ze strony właścicieli prywatnych posesji.

Czym są owe gabiony? Najprościej określając są to kosze z metalowych siatek, które wypełnia się różnego rodzaju materiałami: drewnem, korą drzewa, gałęziami, łupinami orzecha kokosowego, łodygami bambusa, kamieniami polnymi, białymi otoczakami, kamieniami bazaltowymi, kolorowym szkłem. Takie kosze mogą mieć rozmaite formy, kształt i rozmiary.

 

Czytaj więcej o: Nietypowe i oryginalne ogrodzenia gabionowe

 

Od szerokich i niskich, po wysokie i wąskie. Ustawiane ściśle koło siebie i połączone w jednym ciągu tworzą niezwykle oryginalne i funkcjonalne ogrodzenia. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane, robią duże wrażenie. A to nie jedyna ich zaleta. Mury gabionowe cieszą się opinią ekologicznych, doskonale wytłumiających hałas oraz bardzo trwałych i skutecznych ogrodzeń.

Murek gabionowy

Murek gabionowy

Wykorzystanie paneli gabionowych:

Konstrukcja takich koszy sprawia, że mają one bardzo uniwersalne zastosowanie.

Dzięki konstrukcji kosza i jego wypełnieniu, gabiony są niezwykłymi, przyciągającymi wzrok elementami małej architektury ogrodowej, idealnie komponującymi się z różnymi stylami architektonicznymi domów.

Spotyka się je w postaci:

- ogrodzeń prywatnych posesji,

- ścianek i wygrodzeń w ogrodach,

- schodów gabionowych,


- obramowań ścieżek, klombów, grządek, rabatek,

- pergoli,

- mostków,

- modułów grilla czy ogrodowych altanek,

- siedzisk, stołów, ławek ogrodowych,

- różnego rodzaju elementów ozdobnych (kwietników, podpór dla roślin).  

Tradycyjne ogrodzenie z nowoczesnego materiału

Tradycyjne ogrodzenie z nowoczesnego materiału

Ogrodzenia z kompozytu


Kompozyt zazwyczaj wykorzystywany jest jako okładzina obrzeży basenów, pomostów czy tarasów. Od jakiegoś czasu stosuje się je także jako ogrodzenia. Deski z tego materiału świetnie imitują drewno. Mogą mieć barwę białą, brązową, grafitową lub odcienie szarości kamienia. Charakteryzują się uniwersalnością i wielofunkcyjnością. Są odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i wody. Mówi się o nich, że mają estetykę drewna, a trwałość betonu. Do pozostałych atutów desek kompozytowych można zaliczyć fakt, że są materiałem ekologicznym (w całości nadają się do recyklingu). Nie potrzebują specjalnych środków do ich czyszczenia czy konserwacji. Są odporne na przebarwienia i brud. Nie gniją, nie pęcznieją, nie rozwarstwiają się. Nie zagrażają im rdza, korniki, ani inne szkodniki. Zachowują piękny wygląd przez wiele lat.

Ogrodzenia wykonane z kompozytu zaskakują bogactwem wzorów i różnej stylistyki. Doskonale wkomponowują się w każde otoczenie i krajobraz. Nie uginają się pod działaniem nawet największych wiatrów, świetnie izolują akustycznie i są niezwykłe łatwe w montażu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz