Jesteś tutaj:

Nietypowe i oryginalne ogrodzenia gabionowe

1Automatyczne bramy wjazdowe - bezpieczne i komfortowe

2Bramy ogrodzeniowe - uchylne, przesuwne i automatyczne

3Bramy przesuwne - szynowe i samonośne

4Fundament pod ogrodzenie

5Jak wybrać i zbudować ogrodzenie podwórka?

6Nowoczesne ogrodzenia - kilka nietuzinkowych propozycji

7Ogrodzenia betonowe - trwałe i atrakcyjne

8Ogrodzenia kute - solidne, oryginalne i eleganckie

9Ogrodzenia murowane - trwałe przez lata

10Ogrodzenia panelowe - za i przeciw

11Ogrodzenia z kamienia

12Płoty lamelowe - przyjazne przestrzeni

13Ponadczasowe ogrodzenia drewniane

0/5 (0 ocen)

Nierzadko zdarza się, że tradycyjne ogrodzenia kamienne zostają wyparte przez nowoczesne ogrodzenia z gabionów. Taka odsłona gabionowych koszy staje się powszechnym sposobem na nadanie nowych walorów estetycznych. Można przypuszczać, że zastosowanie gabionów jako ogrodzenia nie jest podstawowym ich wykorzystaniem… Dlaczego?Kosz kamienno-siatkowyPierwsze gabiony powstawały we Włoszech. To właśnie Włochy są ich ojczyzną. Jednak w szybkim czasie znalazły zastosowanie nie tylko tam…

Gabiony nie są niczym innym jak koszami kamienno-siatkowymi. Wypełnienie kamienne znajduje się w specjalnym koszu. Kosze wykonuje się przeważnie ze splecionych stalowych drutów. Powstaje zatem stabilna siatka.

Wypełnienie kamienne może być różne – zaczynając od granitów czy gnejsów, a kończąc na kamieniach polnych. Oprócz wypełnienia kamiennego w wielu przypadkach kosze wypełnia się innym materiałem niż kamień. Chodzi tutaj o tłuczone dachówki czy płytki ceramiczne. Jednak typowy gabion to oczywiście wypełnienie z materiału kamiennego.


Siatki, oczkaNie tylko materiał wypełniający jest istotny. Powinno się zwracać uwagę także na siatki i wymiary oczek. Siatki mogą być zgrzewane, plecione. Druty coraz częściej pokrywane są specjalnymi powłokami z PCW.

Siatka i wymiary jej oczek powinny być w pełni dostosowane do materiału wypełniającego tak, aby zapewnić stabilność kosza. Najważniejsze jest, aby wypełnienie kamienne utrzymywało się w jego wnętrzu.

W związku z tym, że wymiar kruszywa może być różny, podobnie wygląda to w kwestii wymiarów oczek siatki. Jednak nie tylko wymiar jest istotny. Producenci gabionów oferują także bogate wzory powstałych oczek.

Kosze kamienno-siatkowe – gabiony

Kosze kamienno-siatkowe – gabiony
 

Zastosowanie gabionówZainteresowanie gabionów nie sprowadza się wyłącznie do wykonywania ogrodzeń. Jest to jedno z wielu możliwości zastosowania tego rodzaju koszy.

Gabiony powstały przede wszystkim z myślą o umacnianiu osuwających się skarp czy zboczy. W związku z tym na szeroką skalę są wykorzystywane w takich gałęziach jak geotechnika czy hydrotechnika.

Z gabionów buduje się mury oporowe. Ponadto bardzo często gabiony wykorzystuje się do budowy budowli regulacyjnych. Szerokie spektrum zastosowań obejmuje również obszar architektury ogrodowej, gdzie gabiony stanowią sprawdzone rozwiązanie. Ich konstrukcja jest stabilna, a równocześnie doskonale komponuje się z pozostałymi, kamiennymi elementami ogrodu.


Zalety gabionowego ogrodzeniaI chociaż zastosowań gabionów jest naprawdę sporo nie pomija się gabionów w postaci ogrodzenia. Ogrodzenie z gabionów cieszy się bowiem szeregiem zalet, które niewątpliwie w tym momencie należy przytoczyć.

Przede wszystkim podkreśla się trwałość konstrukcji ogrodzenia. Wynika to z zabetonowania lub przykręcenia do podłoża. Ogrodzenie gabionowe jest ponadto elastyczne. Elastyczność w dużej mierze związana jest ułożeniem kamienia w siatkowym koszu.

Gabiony można wykonać samodzielnie. Dzięki temu znacząco obniża się koszty przy równoczesnym braku zachowania skomplikowanych prac montażowych.

Jedną z podkreślanych zalet jest także dźwiękoszczelność. Gabiony znacznie ograniczają hałas. Gabionowe ogrodzenia są zatem popularnym rozwiązaniem szczególnie w miastach, gdzie szum komunikacyjny zakłóca ciszę i spokój.

Estetyka i ekologia – te pojęcia również można bezpośrednio odnieść do gabionowych ogrodzeń.

Ogrodzenie gabionowe

Ogrodzenie gabionowe
 

MontażJak już wspomniano wcześniej montaż tego typu ogrodzenia nie jest skomplikowany. Jednak w celu zapewnienia prawidłowej pracy konstrukcji ogrodzenia trzeba zapoznać się z podstawowymi zasadami.

Przede wszystkim ogrodzenia gabionowe muszą bazować na wykonaniu słupów stabilizujących. Wiąże się to z koniecznością ich zabetonowania poniżej granicy przemarzania.

Dodatkowo można (aczkolwiek nie jest to koniecznością) wykonać podmurówkę. Takie prace wiążą się jednak z dodatkowymi kosztami, co nie zawsze pokrywa się z portfelem klienta.

Zamontowanie gabionowego ogrodzenia ma jeden podstawowy cel, którym jest połączenie stabilności i estetyki wykonania.OrginalnośćKosze kamienno-siatkowe sprawdzają się w praktyce jako ogrodzenie. Ciekawym pomysłem wydaje się być ich podświetlenie, dzięki któremu są dostrzegalne także w nocy.

Najlepiej, aby gabionowe ogrodzenie stanowiło uzupełnienie takich elementów posesji jak: kamienne cokoły, elewacje bądź schody. Dzięki temu uzyskuje się harmonię aranżacyjną.

Oprócz tego nietypowe ogrodzenie z gabionów może stanowić uzupełnienie wystroju Twojego ogrodu. Gabiony bardzo wchodzą w skład skalników. Zatem połączenie układu ogród-ogrodzenie jest jak najbardziej pożądane.

Gabionowe kosze ze względu na zróżnicowane gabaryty mogą być w pełni dostosowane do indywidualnych projektów. Można zatem uznać to za kolejną zaletę. Chociaż należą w chwili obecnej do stosunkowo nowego, nietypowego systemu ogradzającego posesje można uznać, że to tylko kwestia czasu. Dzięki temu, że są ekologiczną propozycją ogrodzenia z pewnością za kilka lat stanowić będą powszechną sposób otoczenia działki lub terenu.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz