Nietypowe i oryginalne ogrodzenia gabionowe

Jesteś tutaj:

Nietypowe i oryginalne ogrodzenia gabionowe

4,3/5 (11 ocen)

Nierzadko zdarza się, że tradycyjne ogrodzenia kamienne zostają wyparte przez nowoczesne ogrodzenia z gabionów. Taka odsłona gabionowych koszy staje się powszechnym sposobem na nadanie nowych walorów estetycznych. Można przypuszczać, że zastosowanie gabionów jako ogrodzenia nie jest podstawowym ich wykorzystaniem… Dlaczego?Kosz kamienno-siatkowyPierwsze gabiony powstawały we Włoszech. To właśnie Włochy są ich ojczyzną. Jednak w szybkim czasie znalazły zastosowanie nie tylko tam…

Gabiony nie są niczym innym jak koszami kamienno-siatkowymi. Wypełnienie kamienne znajduje się w specjalnym koszu. Kosze wykonuje się przeważnie ze splecionych stalowych drutów. Powstaje zatem stabilna siatka.

Wypełnienie kamienne może być różne – zaczynając od granitów czy gnejsów, a kończąc na kamieniach polnych. Oprócz wypełnienia kamiennego w wielu przypadkach kosze wypełnia się innym materiałem niż kamień. Chodzi tutaj o tłuczone dachówki czy płytki ceramiczne. Jednak typowy gabion to oczywiście wypełnienie z materiału kamiennego.


Siatki, oczkaNie tylko materiał wypełniający jest istotny. Powinno się zwracać uwagę także na siatki i wymiary oczek. Siatki mogą być zgrzewane, plecione. Druty coraz częściej pokrywane są specjalnymi powłokami z PCW.

Siatka i wymiary jej oczek powinny być w pełni dostosowane do materiału wypełniającego tak, aby zapewnić stabilność kosza. Najważniejsze jest, aby wypełnienie kamienne utrzymywało się w jego wnętrzu.

W związku z tym, że wymiar kruszywa może być różny, podobnie wygląda to w kwestii wymiarów oczek siatki. Jednak nie tylko wymiar jest istotny. Producenci gabionów oferują także bogate wzory powstałych oczek.

Kosze kamienno-siatkowe – gabiony

Kosze kamienno-siatkowe – gabiony
 

Zastosowanie gabionówZainteresowanie gabionów nie sprowadza się wyłącznie do wykonywania ogrodzeń. Jest to jedno z wielu możliwości zastosowania tego rodzaju koszy.

Gabiony powstały przede wszystkim z myślą o umacnianiu osuwających się skarp czy zboczy. W związku z tym na szeroką skalę są wykorzystywane w takich gałęziach jak geotechnika czy hydrotechnika.

Z gabionów buduje się mury oporowe. Ponadto bardzo często gabiony wykorzystuje się do budowy budowli regulacyjnych. Szerokie spektrum zastosowań obejmuje również obszar architektury ogrodowej, gdzie gabiony stanowią sprawdzone rozwiązanie. Ich konstrukcja jest stabilna, a równocześnie doskonale komponuje się z pozostałymi, kamiennymi elementami ogrodu.


Zalety gabionowego ogrodzeniaI chociaż zastosowań gabionów jest naprawdę sporo nie pomija się gabionów w postaci ogrodzenia. Ogrodzenie z gabionów cieszy się bowiem szeregiem zalet, które niewątpliwie w tym momencie należy przytoczyć.

Przede wszystkim podkreśla się trwałość konstrukcji ogrodzenia. Wynika to z zabetonowania lub przykręcenia do podłoża. Ogrodzenie gabionowe jest ponadto elastyczne. Elastyczność w dużej mierze związana jest ułożeniem kamienia w siatkowym koszu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz