Ogrodzenia z kamienia

Jesteś tutaj:

Ogrodzenia z kamienia

3,6/5 (25 ocen)

Wybór materiału do ogrodzenia posesji jest równie ważny jak to, co znajduje się na działce. Ogrodzenie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa, wyznaczenie granicy działki, a także wprowadzenie gości na Twój teren. Jeżeli szukasz naturalnych rozwiązań proponujemy ogrodzenia kamienne, które pomimo upływu czasu nie wychodzą z mody.


Gdzie najlepiej pasują?


Jak wiadomo ogrodzenia kamienne mogą być bardzo różne. Nie chodzi tutaj wyłącznie o surowiec, ale o sposób ich budowania.

Należy zaznaczyć, że tradycyjne ogrodzenia kamienne nie nadają się do wszystkich działek. W związku z tym nie warto decydować się na tego typu ogrodzenie, gdy powierzchnia, którą dysponujemy jest stosunkowo mała. Tradycyjne ogrodzenia kamienne sprawdzają się w przypadku parceli o dużych powierzchniach. Powstający cień nie stanowi tutaj zagrożenia jakim jest ograniczenie dostępu do naturalnego światła.

Jeżeli jednak zamierzasz zainwestować w nowoczesne ogrodzenie kamienne nie powinieneś się obawiać. Obecnie ogrodzenia kamienne wykonuje się najczęściej jako niepełne kamienne. Oznacza to, że tylko niektóre elementy ogrodzenia są kamienne. Zazwyczaj z kamienia wykonuje się słupki lub inne elementy, które znakomicie współpracują z częściami wykonanymi z innych materiałów. Przykładem mogą być tutaj chociażby kute ze stali przęsła.


Jak obrobiony kamień?

Kamienie ciosane

Proces obróbki kamienia przyczynia się do powstania regularnych form. Powierzchnie licowe doskonale się prezentują i oddają naturalny charakter materiału budulcowego. Układanie kamieni polega na tworzeniu kolejnych warstw. Kamienie przylegają do siebie, a powstałe ogrodzenie jest solidnym otoczeniem działki.

Kamienie łupane

Ogrodzenie z kamieni łupanych to najczęściej ogrodzenie wykonane z kamiennych bloczków. Wielkie kamienie zostają rozbijane na kawałki, a następnie łupane pod określonym kątem. Ogrodzenia z kamienia łupanego są równie popularne jak ogrodzenia z kamienia ciosanego.

Ogrodzenie z kamienia

Ogrodzenie z kamienia


Obróbka nie zawsze konieczna…


Kamienie polne

Chcąc użyć jeszcze bardziej naturalnych materiałów śmiało możesz wykorzystać kamienie polne nieobrobione. Kamienie polne doskonale sprawdzą się w tzw. murze dzikim. Taki mur charakteryzuje się efektem przemieszanych warstw, ponieważ kamienie mają nieregularne formy i różne wielkości. W związku z tym wolne przestrzenie są zapełniane.

Otoczaki

Nie tylko kamienie polne nie wymagają obróbki. Ogrodzenia kamienne to także możliwość wykorzystania  otoczaków. Otoczaki są tzw. kamieniami rzecznymi i mają gładką powierzchnię powstałą na skutek działania wody. Podobnie jak kamienie polne są zróżnicowane pod względem wielkości, ale występują znacznie mniejsze odchylenia. W wielu przypadkach do budowy ogrodzenia kamiennego wykorzystuje się zarówno kamienie polne jak i otoczaki.

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania otoczakami. Ich porowatość i kolory przykuwają uwagę architektów krajobrazu, którzy coraz częściej proponują tego rodzaju rozwiązanie swoim klientom. Białe czy koralowe otoczaki to popularny trend widoczny w ogrodzeniach kamiennych. Ponadto należy mieć na uwadze fakt, że otoczaki można wykorzystać jako ozdobę w ogrodzie. Świetnie sprawdzą się jako elementy skalników czy ścieżek.

Ogrodzenia kamienne

Ogrodzenia kamienne

Popularność piaskowca i wapienia


Chociaż bazalty i granity należą do jednych z najbardziej trwałych materiałów nie zawsze się na nie decydujemy. Znacznie częściej naszą sympatię zdobywają piaskowce czy wapienie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz