Ogrodzenia kute - solidne, oryginalne i eleganckie

Jesteś tutaj:

Ogrodzenia kute - solidne, oryginalne i eleganckie

4,3/5 (9 ocen)

Kunszt wykonania, oryginalność oraz wyjątkowa trwałość ogrodzeń kutych sprawia, że są one od lat liderem w swojej dziedzinie. Wykonywane są ze stali odpornej na korozję, trudnej do odkształcenia i zniszczenia. Doskonale spełniają swoje zadanie ochrony terenu oraz dodają mu unikatowego charakteru i uroku. Niektóre ogrodzenia to prawdziwe dzieła sztuki.

Swoje piękno i funkcjonalność zachowują przez wiele lat. Nic dziwnego, że tak wielu wybiera je na wydzielenie własnej posesji.


Zalety kutych ogrodzeń


Ponieważ elementy ogrodzeń kutych powstają najczęściej w warsztatach kowalstwa artystycznego, są nie tylko wyjątkowe i unikatowe, ale także solidne. Dzięki oryginalnym projektom, które są potem wykonywane przez kowali-artystów, ich estetyka i trwałość wysuwają się na czoło wszystkich atutów. Zazwyczaj dopracowane są w najmniejszych szczegółach, a posesje nimi ogrodzone mają zagwarantowany wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wśród pozostałych cech tych ogrodzeń można wymienić ogromną wytrzymałość techniczną, odporność na czynniki atmosferyczne, chemiczne i biologiczne. Ogrodzeń kutych praktycznie nie trzeba czyścić, ani konserwować. Swój urok oraz funkcjonalność zachowują niezmiennie przez wiele lat. Odpowiednio dobrane do stylu budynku i jego otoczenia, dopełniają architekturę całej posesji i podnoszą jej prestiż. Fakt, że nie należą do najtańszych, a postawienie kutego ogrodzenia wiąże się ze sporą inwestycją. Jednak w perspektywie czasu okazują się niezwykle opłacalne również pod względem ekonomicznym.

Ogrodzenie kute - trudne do przeskoczenia

Ogrodzenie kute - trudne do przeskoczenia

Zastosowanie


Kute ogrodzenia spotykamy nie tylko wokół prywatnych posesji. Są one również często wykorzystywane na terenie różnych instytucji państwowych, urzędów, szkół, ogrodów i parków. Wszędzie doskonale komponują się z otoczeniem, zarówno pośród miejskich zabudowań, jak i w zieleni parków. Szczególnie elegancko prezentują się, kiedy swoim wyglądem nawiązują do kutych balustrad, koszy na śmieci i innych elementów budynku lub miejsca, które zabezpieczają.  


Mogą być łączone z elementami murowanymi, na przykład z murkiem i słupkami z betonu, cegły ceramicznej lub klinkierowej, a czasem także z kamieniem. W każdym z tych przypadków prezentują się okazale i skutecznie chronią dany teren.

Ogrodzenie kute

Ogrodzenie kute

Bramy i furtki kute


Integralnym elementem każdego ogrodzenia jest brama lub furtka, przez którą można wchodzić lub wjeżdżać na teren, który zabezpiecza. Jeśli jest ono wykonane z kutego metalu, to wejście również musi być z tego samego materiału i w tym samym stylu.

Bramy i furtki kute są często dominantą całego ogrodzenia. Mają dodatkowe zdobienia, a także wyposażone bywają w systemy zabezpieczające i systemy zdalnego otwierania. Projektanci starają się, by bramy były niepowtarzalne, wygodne w użytkowaniu  i stanowiły godną wizytówkę posesji lub instytucji, do której prowadzą.

 

Zobacz także: Wybieramy praktyczną i efektowną furtkę ogrodzeniową

 

Bramy wjazdowe mogą otwierać się na różne sposoby, ale najpopularniejsze wśród nich są uchylne i przesuwne. Pierwsze otwierają się tradycyjnie (zawsze do wewnątrz), a drugie przesuwają się wzdłuż ogrodzenia. Przy właściwej eksploatacji, doskonale funkcjonują przez wiele lat, a w połączeniu z systemem antywłamaniowym skutecznie zabezpieczają cały teren.

Bywa, że ogrodzenie kute pełni raczej rolę symboliczną i by wejść na dany teren wystarczy sama furtka. Ale nawet ona powinna być starannie dobrana do całości, tak pod względem wielkości, jak i stylistyki. Dobrze jest, kiedy posiada solidne zamknięcie, najlepiej na zamek.

Dekoracyjna bramka kuta

Dekoracyjna bramka kuta

Jak kupować?


Ogrodzenia kute produkowane są seryjnie, w dużej liczbie identycznych elementów według gotowego wzorca lub można je zamówić całkowicie prywatnie i wówczas będziemy mieli szansę na oryginalny, jedyny w swoim rodzaju wzór. Oczywiście ten drugi wariant jest znacznie droższy, ale jeśli komuś zależy na niepowtarzalności i stać go na nią, to czemu nie skorzystać z takiej możliwości. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz