Malowanie i konserwacja płotu drewnianego - jak i czym?

Jesteś tutaj:

Malowanie i konserwacja płotu drewnianego - jak i czym?

3,5/5 (507 ocen)

Zadbane drewniane ogrodzenie jest wizytówką nas samych. Nie pozostaje zatem nic innego jak zatroszczyć się o drewniany płot. Brak  należytej konserwacji z pewnością w tym nie pomoże i nie przyniesie zamierzonego skutku.


Niewłaściwe zabezpieczenie drewna


O tym jak istotna jest ochrona drewnianych elementów narażonych na działanie deszczu, śniegu czy grzybów nie trzeba nikogo zbyt długo przekonywać. Skutki mogą być bowiem dostrzegalne już po upływie kilkunastu dni.

Przejawami nieprawidłowego zabezpieczenia i konserwacji są przeważnie:

  • widoczne ślady żerowania owadów
  • znajdujące się na powierzchni drewna grzyby, pleśnie oraz inne związki biologiczne
  • przebarwienia
  • pęcherze
  • spękania

 

Zauważenie powyższych niedoskonałości nie jest trudne. Drewniane elementy stają się mniej wytrzymałe i są podatne na uszkodzenia. Znacznie obniżają się zatem walory drewnianego płotu. Ponadto konieczne okazuje się ponowne przeprowadzenie konserwacji, co przekłada się na poniesienie dodatkowych kosztów. Niezaplanowane wcześniej zabezpieczenie drewna objawia się konsekwencjami, których każdy z nas wolałby uniknąć.

Malowanie ogrodzenia z drewna

Malowanie ogrodzenia z drewna


Pierwsza konserwacja


Zakupując drewniane deski do wykonania płotu już na wstępie należy zastosować środki ochronne. W związku z tym najczęściej pierwszą konserwację przeprowadza  się na poszczególnych elementach drewnianych, a nie na gotowej już konstrukcji płotu. Takie działanie pozwala na dokładne zabezpieczenie drewna, dzięki czemu nie zostanie pominięty żaden z fragmentu przyszłego płotu.

Preparaty impregnujące powinny odpowiadać gatunkowi drewna, z którego będzie wykonany płot. Warto w tym momencie wspomnieć, że do jednych z najszybciej niszczejących gatunków drewna liściastego należą lipy, brzozy czy wierzby. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie zatem wykonanie płotu z drewna sosnowego, dębowego czy jesionowego. Jednak ze względu na większą odporność wymienionych gatunków drewna wzrośnie także i ich cena.

Największą popularnością wśród preparatów zabezpieczających cieszą się niewątpliwie impregnaty wnikające głęboko w strukturę drewna, dzięki nim narażenie na działanie wilgoci, promieniowani słonecznych czy szkodników będzie znacznie mniejsze. 

Podążając tym właśnie tropem trzeba podkreślić, że impregnacji należy poddawać wyłącznie drewno suche. Temperatura pokojowa pozwoli na zmniejszenie wilgotności drewna i na przystąpienie do zabiegu impregnującego. Najlepiej na niezamontowane elementy drewniane nakładać środek impregnujący pędzlem, dociskając go do powierzchni drewna.

W przypadku drewnianego płotu można także pomyśleć o olejach, które podobnie jak impregnaty przenikają w głębokie warstwy drewna. Są wygodne także pod względem ponownie przeprowadzanej konserwacji.

Malowanie płotu drewnianego

Malowanie płotu drewnianego


Pierwsze malowanie


Nie zawsze pomalowanie drewnianego płotu będzie musiało wiązać się z naniesieniem na jego powierzchnię warstwy farby. Na rynku chemii budowlanej dostępne są bowiem koloryzujące impregnaty, dzięki którym jeden krok w postaci ich zastosowania przyczyni się zarówno do zabezpieczenia drewna jak  i do zmiany  koloru. Chcąc zachować naturalny odcień trzeba zdecydować się na impregnat bezbarwny. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz