Malowanie i konserwacja płotu drewnianego - jak i czym?

Jesteś tutaj:

Malowanie i konserwacja płotu drewnianego - jak i czym?

3,5/5 (507 ocen)
Lakierobejca

Jednak najchętniej wykorzystywanymi preparatami w przypadku drewnianych ogrodzeń są oczywiście lakierobejce – łączące połysk z kolorem. Są sprawdzonym rozwiązaniem. Odpowiednio dobrane nie tworzą łuszczących się pod wpływem deszczu czy promieniowania słonecznego powłok. Zazwyczaj na drewniany płot nakłada się lakierobejcę w dwóch warstwach. Podczas aplikowania lakierobejcy żelowej należy stosować pędzel z tzw. włosiem mieszanym. Przerwy czasowe pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw podają producenci na opakowaniach (np. 3-4 godzinny czy 18 godzin).

Zalety lakierobejcy:

  • połączenie ochrony i dekoracji
  • trwałe efekty po jej zastosowaniu (nawet do kilku lat)
  • brak problemów z nakładaniem na drewniane podłoże
  • uniwersalność zastosowania – na zewnątrz i wewnątrz

 

Emalia akrylowa

Oczywiście największy wybór w zakresie kolorów gwarantują farby. Bardzo często popełnianym błędem jest zastosowanie tych, które nie spełniają warunków stawianych przez drewno znajdujące się na zewnątrz.

Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie emalii akrylowych, które sprawdzają się w przypadku gatunków drewna krajowego jak i egzotycznego. Pozwalają na zabezpieczenie drewna, dzięki żywicom akrylowym. Już sama nazwa wskazuje, że są wodorozcieńczalne. Do innych zalet należy: szybki czas schnięcia, obecność zapachu podczas malowania czy większa wydajność w porównaniu z lakierobejcami. Pomimo tak sporej liczby zalet trzeba mieć na uwadze, że przed zastosowaniem emalii akrylowych producenci zalecają zagruntowanie podłoża i nałożenie podkładu.


Po latach…


Znacznie większe wymogi stawiają drewniane płoty, które nie są ogrodzeniami nowymi, ale już kilkuletnimi. Przede wszystkim ich konserwacja powinna być przeprowadzana cyklicznie – zaleca się co najmniej raz w roku odnowić drewniany płot.

Systematyczność w działaniu pozwala na uzyskanie najlepszych efektów. Podobnie jak w przypadku typowego malowania trzeba przygotować podłoże, usuwając warstwy starej farby, zabezpieczyć je i pomalować. Coroczne odświeżanie płotu pozwoli na uzyskanie nienagannego wyglądu, którym będziesz mogła/mógł się cieszyć.

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz