Szerokość bramy wjazdowej. Jaka optymalna i praktyczna?

Jesteś tutaj:

Szerokość bramy wjazdowej. Jaka optymalna i praktyczna?

3,5/5 (344 ocen)

Zarówno usytuowanie jak i wymiary bramy wjazdowej decydują o wygodnym przemieszczaniu się pomiędzy prywatną posesją, a drogą publiczną. Właściwie zaprojektowana brama zapewnia bezpieczeństwo i pozwala na sprawne manewrowanie samochodem. Niezwykle istotna jest szerokość bramy wjazdowej, ponieważ to od niej w głównej mierze zależy jej funkcjonalność.


Funkcje bramy wjazdowej


Niewątpliwie wymiary bramy wjazdowej są ściśle powiązane z jej funkcjami. Wjazd na posesję, gdzie znajduje się budynek jednorodzinny, będzie z pewnością węższy od wjazdu prowadzącego do budynku użyteczności publicznej czy budynku wielorodzinnego. Decyduje o tym wygoda, ale i bezpieczeństwo (w szczególności chodzi o możliwość przeprowadzenia sprawnej ewakuacji).

Zasadniczo przyjmuje się, że brama wjazdowa powinna mieć szerokość w świetle przekraczającą 2,4 m (nie należy mylić z szerokością wjazdu na posesję, którego minimalna szerokość wynosi 3,0m).

Jednak ze względu na komfortowy przejazd samochodów o szerokości 2,0 m z pewnością lepiej zdecydować się na szerszą bramę. Brama o szerokości 3,5 m do posesji prywatnych w większości przypadków okazuje się wystarczająca.


Lokalizacja bramy wjazdowej


Zmienność szerokości bram wjazdowych w indywidualnych projektach jest niewątpliwie powiązana z lokalizacją. Usytuowanie wjazdu musi być oczywiście zgodne z wcześniejszym projektem zagospodarowania terenu. Przeważnie wjazd na posesję znajduje się w pobliżu furtki (z tego względu producenci bram wjazdowych oferują również mniejsze bramki). Skomponowane z otoczeniem działki wejście jest podstawą pozytywnego postrzegania posesji.

W przypadku większych działek można pomyśleć o pozostawieniu wolnego miejsca postojowego przed bramą wjazdową. Jego rozmiary powinny umożliwiać zaparkowanie samochodu przed wjazdem (najlepiej, aby minimalna szerokość była nieco większa od szerokości bramy wjazdowej).

Ponadto odległość bramy wjazdowej od drogi musi zapewnić komfort podczas skrętu samochodu z ulicy. Szczególną uciążliwość manewrów odczuwa się podczas zjazdów z wąskich ulic do posesji.


Typ bramy wjazdowej


Szerokość wjazdu na posesję nie jest powiązana wyłącznie z powyższymi aspektami. Istotne w praktyce okazują się także rozwiązania uwzględniające konstrukcję bramy.

Typ bramy wjazdowej

Przeznaczenie

Szerokość

Rozwieralne

zjazd z ulicy jest stosunkowo długi (zapewnia swobodne otwieranie jednego lub dwóch skrzydeł)

szerokości zaczynają się od około 3,0 m;

w przypadku bram dwuskrzydłowych można uzyskać szerokość wjazdu przekraczającą nawet 5,0 m.

Przesuwne

szerokie posesje,

zjazd z ulicy znajduje się w pobliżu garażu

szerokości zaczynają się od około 3,0 m;

w przypadku bram przesuwnych można uzyskać szerokość wjazdu wynoszącą nawet 20,0 m.


mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz