Malowanie i konserwacja ogrodzenia metalowego - jak i czym?

Jesteś tutaj:

Malowanie i konserwacja ogrodzenia metalowego - jak i czym?

3,4/5 (143 ocen)

Zarówno odnawianie jak i samo zabezpieczanie metalowych ogrodzeń przysparza niekiedy sporo trudności. Warto zatem przyjrzeć się właściwie przeprowadzanemu malowaniu i konserwacji przy wykorzystaniu odpowiednich produktów chemii budowlanej.


Przygotowanie ogrodzenia


Powszechnie wiadomo, że przygotowanie metalowego podłoża jest czynnością podstawową, z którą trzeba się zmierzyć podczas odnawiania ogrodzenia. Przede wszystkim ogrodzenie musi być czyste.

Pozbywając się zabrudzeń i starej farby można wykorzystać:

  • Specjalne ręczne szczotki metalowe – dostępne w oprawach drewnianych i stalowych; zróżnicowane pod względem liczby rzędów drutów stalowych (cztero-, pięcio-, sześciorzędowe), cena znajdują się w przedziale 2-8 zł
  • Papier ścierny – podczas prac przygotowujących metalowe podłoże do malowania wykorzystuje się najpierw papier gruboziarnisty, a następnie drobnoziarnisty w celu wygładzenia powierzchni metalowego ogrodzenia, ceny zaczynają się od około 2 zł
  • Szlifierki – podstawowym elementem usuwającym starą farbę jest oczywiście druciana szczotka; szlifierka znacznie skraca czas usuwania starej powłoki malarskiej, ceny szlifierek zaczynają się od około 200 zł

 

Powyższy asortyment pozwala na usunięcie starych powłok w sposób mechaniczny. W przypadku żelaznych ogrodzeń można pokusić się na skorzystanie z pomocy doświadczonego rzemieślnika. Powszechnie wykonywanym zabiegiem jest tzw. czyszczenie strumieniowo-ścierne. Pozwala ono na najbardziej dokładne i szybkie usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni metalu. Zabieg z wykorzystaniem strumieni powietrza sprawdza się także w przypadku renowacji zabytkowych metalowych ogrodzeń czy schodów.

Nie należy jednak zapominać, że na rynku dostępne są także środki chemiczne, dzięki którym metalowe ogrodzenia odzyskują blask sprzed lat.

Do odtłuszczenia metalowego podłoża można śmiało wykorzystać przeznaczone do tego zadania rozpuszczalniki. Ponadto należy podkreślić, że sprawdzą się one także jako produkty do usuwania zanieczyszczeń z narzędzi malarskich. Powszechnie stosowanymi produktami są również środki w postaci aerozolu oraz specjalne piany. Ich naniesienie na zanieczyszczone powierzchnie pozwala na odtłuszczenie i usunięcie starych osadów czy klejów.

Malowanie ogrodzenia metalowego

Malowanie ogrodzenia metalowego


Warunki


Ogrodzenie metalowe jest narażone na działanie czynników atmosferycznych. Zatem zarówno w czasie przygotowania podłoża jak i późniejszego malowania należy pamiętać o sprzyjających tym działaniom czynnikach zewnętrznych.

Przede wszystkim temperatura powietrza nie powinna przekraczać 25°C. Upały niekorzystnie wpływają na działanie poszczególnych środków chemicznych. Nie oznacza to jednak, że podczas renowacji wymagana jest podwyższona wilgotność powietrza. On podobnie jak woda w postaci mgły stanowi zagrożenie dla powierzchni metalowego ogrodzenia. Wiosenny klimat pozbawiony opadów będzie zatem jak najbardziej pożądany.


Zabezpieczenie


Preparaty ochronne są w stanie wydłużyć zachowanie nienagannego wyglądu przez metalowe ogrodzenie. Trzeba pamiętać, że szczególne zagrożenie dla metalu stanowi woda. Skorodowane ogrodzenie nie jest bowiem przykładem właściwie zapewnionej ochrony. Sposobów przeciwdziałania korozji jest naprawdę sporo. Co zatem stosować?

Powszechnie zaczyna się od środków gruntujących, następnie przechodzi się przeważnie do farb podkładowych. Dopiero na samym końcu można zastosować farby nawierzchniowe.

Ochronę metalu przed korozją zapewniają:

  • Emalie – ich zastosowanie nie zawsze wymaga usunięcia z niego widniejącej rdzy
  • Farby – określa się je mianem farb podkładowych (np. winylowe, krylowe czy chlorokauczowe); poszczególne rodzaje farb nadają się do nieco innych podłoży metalowych; pośród nich wyróżnia się także podtypy takie jak farby dekoracyjne
  • Stabilizatory rdzy – nowoczesne rozwiązania pozwalające na połączenie ich z farbami alkidowymi czy lakierami; wskazują tzw. głębokie właściwości penetrujące, dzięki którym docierają do „zdrowych warstw”, czyli pozbawionych rdzy; przed ich zastosowaniem wymagane jest oczywiście oczyszczenie podłoża z luźnej rdzy

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz